Orpon hallitus on suunnittelemassa lakia, joka mahdollistaisi vuoden pituiset määräaikaiset työsopimukset ilman sen kummempia perusteluita.
Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen tyrmää hallituksen suunnitelmat. Rytkönen vieraili Huomenta Suomessa perjantaiaamuna.
– Esimerkiksi silloinhan ei olisi mitään syytä vakinaistaa, jos aina voi tehdä [määräaikaisen sopimuksen] ikään kuin vuodeksi. Se on aika pitkä koeaika, kun tällä hetkellä työnantaja voi tehdä enimmillään 6 kuukauden koeajan, Rytkönen sanoi.
Myös raskaussyrjintä tulee Rytkösen mukaan lisääntymään entisestään jos hallituksen suunnitelmat toteutuvat.
– On hyvin paljon vaikeampaa puuttua esimerkiksi raskaussyrjintään jos ei vaadita minkäänlaista perustetta sille määräaikaisuudelle. Raskaussyrjintä on järkyttävän iso ongelma.
Lue myös: Ministeri: Raskaussyrjintä järkyttävän yleistä
Tasa-arvolaki kieltää yksiselitteisesti työntekijän syrjinnän raskauden tai perhevapaiden perusteella.
– Esimerkiksi [sosiaaliturvaministeri] Sanni Grahn-Laasonen kirjoitti viime syyskuussa blogikirjoituksen, jonka otsikossa hän kauhisteli, miten järkyttävän yleistä raskaussyrjintä on. Samaan aikaan hänen puoluetoverinsa työministeri toisaalla valmistelee lakia siitä, että määräaikaisuuksia täytyisi helpottaa.
