Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitus haluaa helpottaa määräaikaisia sopimuksia – hoitajilta täystyrmäys: "Eihän tässä ole päätä eikä häntää"

9:33Hoitajat tuohtuivat pätkäsopimuksista ja hoivasäästöistäHoitajat tuohtuivat pätkäsopimuksista ja hoivasäästöistä
Julkaistu 07.02.2025 09:25
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Orpon hallitus on suunnittelemassa lakia, joka mahdollistaisi vuoden pituiset määräaikaiset työsopimukset ilman sen kummempia perusteluita.

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen tyrmää hallituksen suunnitelmat. Rytkönen vieraili Huomenta Suomessa perjantaiaamuna.

– Esimerkiksi silloinhan ei olisi mitään syytä vakinaistaa, jos aina voi tehdä [määräaikaisen sopimuksen] ikään kuin vuodeksi. Se on aika pitkä koeaika, kun tällä hetkellä työnantaja voi tehdä enimmillään 6 kuukauden koeajan, Rytkönen sanoi.

Myös raskaussyrjintä tulee Rytkösen mukaan lisääntymään entisestään jos hallituksen suunnitelmat toteutuvat.

– On hyvin paljon vaikeampaa puuttua esimerkiksi raskaussyrjintään jos ei vaadita minkäänlaista perustetta sille määräaikaisuudelle. Raskaussyrjintä on järkyttävän iso ongelma.

Lue myös: Ministeri: Raskaussyrjintä järkyttävän yleistä

Tasa-arvolaki kieltää yksiselitteisesti työntekijän syrjinnän raskauden tai perhevapaiden perusteella.

– Esimerkiksi [sosiaaliturvaministeri] Sanni Grahn-Laasonen kirjoitti viime syyskuussa blogikirjoituksen, jonka otsikossa hän kauhisteli, miten järkyttävän yleistä raskaussyrjintä on. Samaan aikaan hänen puoluetoverinsa työministeri toisaalla valmistelee lakia siitä, että määräaikaisuuksia täytyisi helpottaa.

Arto Satonen

– Eihän tässä ole päätä eikä häntää, hän sanoi.

Raskaussyrjinnät tulisivat Rytkösen mukaan lisääntymään sitä kautta, että työnantaja ei kirjoita uutta työsopimusta jos saa tietää tämän olevan raskaana.

– Vaikka tasa-arvolain tämä kohta on ollut voimassa yli 30 vuotta, niin työnantajat tekee sitä edelleen ja tulee tekemään jatkossa entistä enemmän.

Raskaussyrjintä näkyy myös tasa-arvovaltuutetun pöydällä.

Yli puolet työelämää koskevista tasa-arvovaltuutetun neuvontapuhelimeen tulevista puheluista koskee syrjintää raskauden tai perhevapaan perusteella, se kertoo sivuillaan.

Miten Tehyssä suhtaudutaan hoitajien kielitaitovaatimusten höllentämiseen? Katso koko Huomenta Suomen keskustelu jutun alusta.

Lue myös:

Ulkomaalaistaustainen nimi huonontaa yhä työllistymistä – hakemuksia tehtävä yli kaksi kertaa kantasuomalaisia enemmän

Työttömiä lähes 30 000 enemmän kuin vuosi sitten – ilmassa kuitenkin jo positiivisia merkkejä

Lisää aiheesta:

Tehyn Rytkönen kiivastui hallituksen uudistuksesta: "Se on alamme syöpä" – tunteet kuumenivat suorassa lähetyksessäTuuli Heinikkala hoiti Husissa vastasyntyneitä – tuli itse raskaaksi, työsopimusta ei uusittuTyöministerille kritiikkiä hoitajahausta Aasiassa irtisanomisten aikaanHallituksen ajamalle työelämäuudistukselle kovaa kritiikkiä: "Erittäin ongelmallinen"Reetta, 57, kertoo, miksi työelämän ikäsyrjintä on väärin ja miksei siinä ole järkeä: "Olemme luovempia kuin nuoremmat"Hallitus haluaa työttömän maahanmuuttajan kolmessa kuukaudessa ulos – nyt puhuu Megumi Hayashi: "Aivan liian lyhyt aika”
Huomenta SuomiTyöelämäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 06:51
    Hedelmät

    Tätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"

  • 06:17
    Yrittäjyys

    Wolt-johtaja: Yksi keskeinen asia jarruttaa Suomen kasvua

  • Eilen19:33
    Linnan juhlat

    Asiantuntijaraati tiukkana Linnan juhlien asuvalinnoista: "Se on niin kamalan vaikeaa tajuta"

  • Eilen17:01
    Koirat

    Ei ole lahjomista: Kokenut koiratutkija korjaa harhaluulon koirien kouluttamisesta

  • Eilen15:22
    Linnan juhlat

    Asiantuntijat: Tässä olivat Linnan parhaat pukeutujat