Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
  • Toimitus
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo

Hallitus haluaa helpottaa määräaikaisia sopimuksia – hoitajilta täystyrmäys: "Eihän tässä ole päätä eikä häntää"

Hoitajat tuohtuivat pätkäsopimuksista ja hoivasäästöistä
Julkaistu 07.02.2025 09:25
Petri Tyynmaa

Orpon hallitus on suunnittelemassa lakia, joka mahdollistaisi vuoden pituiset määräaikaiset työsopimukset ilman sen kummempia perusteluita.

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen tyrmää hallituksen suunnitelmat. Rytkönen vieraili Huomenta Suomessa perjantaiaamuna.

– Esimerkiksi silloinhan ei olisi mitään syytä vakinaistaa, jos aina voi tehdä [määräaikaisen sopimuksen] ikään kuin vuodeksi. Se on aika pitkä koeaika, kun tällä hetkellä työnantaja voi tehdä enimmillään 6 kuukauden koeajan, Rytkönen sanoi.

Myös raskaussyrjintä tulee Rytkösen mukaan lisääntymään entisestään jos hallituksen suunnitelmat toteutuvat.

– On hyvin paljon vaikeampaa puuttua esimerkiksi raskaussyrjintään jos ei vaadita minkäänlaista perustetta sille määräaikaisuudelle. Raskaussyrjintä on järkyttävän iso ongelma.

Lue myös: Ministeri: Raskaussyrjintä järkyttävän yleistä

Tasa-arvolaki kieltää yksiselitteisesti työntekijän syrjinnän raskauden tai perhevapaiden perusteella.

– Esimerkiksi [sosiaaliturvaministeri] Sanni Grahn-Laasonen kirjoitti viime syyskuussa blogikirjoituksen, jonka otsikossa hän kauhisteli, miten järkyttävän yleistä raskaussyrjintä on. Samaan aikaan hänen puoluetoverinsa työministeri Arto Satonen toisaalla valmistelee lakia siitä, että määräaikaisuuksia täytyisi helpottaa.

– Eihän tässä ole päätä eikä häntää, hän sanoi.

Raskaussyrjinnät tulisivat Rytkösen mukaan lisääntymään sitä kautta, että työnantaja ei kirjoita uutta työsopimusta jos saa tietää tämän olevan raskaana.

– Vaikka tasa-arvolain tämä kohta on ollut voimassa yli 30 vuotta, niin työnantajat tekee sitä edelleen ja tulee tekemään jatkossa entistä enemmän.

Raskaussyrjintä näkyy myös tasa-arvovaltuutetun pöydällä.

Yli puolet työelämää koskevista tasa-arvovaltuutetun neuvontapuhelimeen tulevista puheluista koskee syrjintää raskauden tai perhevapaan perusteella, se kertoo sivuillaan.

Miten Tehyssä suhtaudutaan hoitajien kielitaitovaatimusten höllentämiseen? Katso koko Huomenta Suomen keskustelu jutun alusta.

Lue myös:

Ulkomaalaistaustainen nimi huonontaa yhä työllistymistä – hakemuksia tehtävä yli kaksi kertaa kantasuomalaisia enemmän

Työttömiä lähes 30 000 enemmän kuin vuosi sitten – ilmassa kuitenkin jo positiivisia merkkejä

Huomenta SuomiTyöelämäKotimaa
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa
MTV Uutiset

Petri Tyynmaa työskentelee MTV Uutisissa uutis- ja videotoimittajana. Hän seuraa laajasti kotimaan ja ulkomaan uutisia sekä ajankohtaisia ilmiöitä. Petriin voi olla yhteydessä juttuvinkkien ja lukijoiden videoiden osalta.

Lisää aiheesta:

Ministeri tylyttää Helsinkiä koulupäätöksestä: "Lapsia aiotaan raahata ympäri Helsinkiä"Valtaosa suomalaisista haluaa lasten somekäytölle täyskiellon – tutkijalta tiukka mielipideHe joutuvat useimmiten kiusaamisen uhriksi työpaikallaMinisteri vaatii toimia ja asennemuutosta: "Naisiin kohdistuva väkivalta on ollut tabu, vaikeneminen ei auta"Marjakriisi iski Suomeen – alalta hätähuuto työttömilleNaismurhat ovat valtava häpeä Suomelle – järjestöt vaativat päättäjiltä toimia
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatStrutsiLiveSääRikosJalkapallon MM-kisatPörssisähkön hinta juuri nyt
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkön hinta juuri nyt
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

MTV Uutiset nyt:

  • 12:00Big Brother
    Big Brother Suomi tekee paluun MTV:lle
  • 11:45Israelin ja Hamasin sota
    Israel tyytymätön Trumpin Gaza-suunnitelmaan
  • 11:45Verot
    Mitä tapahtuu, jos mätkyjä ei maksa heti?
  • 11:30S-pankki
    S-Pankissa häiriö
  • 11:28MM-ralli
    Sebastien Ogierin kartanlukijalta karu kuvailu rajusta ulosajosta – "Näin hänen menettävän tajuntansa"
  • 11:25Rikosepäilyt
    Kaksi pidätetty epäiltyinä Sastamalan henkirikoksesta
  • 11:13Iranin sota
    Trump: Uudet neuvottelut Iranin kanssa alkavat tänään – Iran kiistää
  • 10:51Sää
    Kesä ottaa loppukirin: Jopa hellettä!
  • 10:36MM-ralli
    Jari-Matti Latvalalta tuore paljastus Sebastien Ogierista
  • 10:24Ukrainan sota
    Ukraina iski taas Wildberriesin varastoon – Venäjä kertoi uhreista Krimillä
  • 10:06Ceutan kriisi
    Henri Vanhanen varoittaa vakavasta ongelmasta: "Euroopan rajat eivät ole hallussa"
  • 10:05Petolliset
    Tässä ovat uudet Petolliset-kilpailijat
  • 09:58Lily Collins
    Alkoholi vei Phil Collinsin tehohoitoon – lapset tulivat hyvästelemään: "Munuaiseni olivat pettämässä"
  • 09:52Rikosepäilyt
    Alaikäinen puukotti 19-vuotiasta koulun pihalla Klaukkalassa
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle
9:33Hoitajat tuohtuivat pätkäsopimuksista ja hoivasäästöistä