Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perussuomalaisten entistä kansanedustajaa syytetään entisen avustajansa solvaamisesta – "Syytöksiä laiskuudesta ja aamu-unisuudesta"

Jukka Mäkynen (kuvassa) sanoo olleensa tyytymätön asianomistajan työpanokseen, mutta kiistää, että olisi koskaan esittänyt tästä valheellisia tai halventavia väitteitä.
Jukka Mäkynen (kuvassa) sanoo olleensa tyytymätön asianomistajan työpanokseen, mutta kiistää, että olisi koskaan esittänyt tästä valheellisia tai halventavia väitteitä.Com.Pic.- Kuvatoimisto / Mauri Ratilainen/All Over Press
Julkaistu 52 minuuttia sitten

MTV UUTISET – STT

Ex-kansanedustaja Jukka Mäkynen sekä kanssasyytetty Mikko Talso ovat kiistäneet syytteen.

Syyttäjä vaatii perussuomalaisten entiselle kansanedustajalle Jukka Mäkyselle rangaistusta entisen eduskunta-avustajansa kunnian loukkaamisesta. Syytteessä on myös Mäkysen avustajana asianomistajan jälkeen toiminut Mikko Talso.

Asianomistaja irtisanoutui Mäkysen eduskunta-avustajan tehtävästä keväällä 2022. Tammikuussa 2023 hän julkaisi Uuden Suomen blogissaan kirjoituksen otsikolla ” Oikeusmurha eduskunnassa; kansanedustaja petti törkeästi alaisensa”.  Siinä hän muun muassa kirjoitti työmääränsä Mäkysen avustajana olleen niin suuri, ettei kukaan olisi selvinnyt siitä.

Syyte koskee tapahtumia kirjoituksen julkaisun jälkeen. Syyttäjän mukaan Mäkynen esitti Talson kanssa yhdessä ja yksissä tuumin sosiaalisessa mediassa loukkaavia väitteitä asianomistajan ammattitaidosta, kyvystä suoriutua työtehtävistään sekä syistä tämän työsuhteen päättymiseen.

Syyttäjä vaatii syytetyille sakkorangaistusta Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Sen lisäksi asianomistaja vaatii heiltä yhteensä 5 000 euron vahingonkorvauksia.

– Loukkaavat väitteet sisälsivät muun muassa syytöksiä laiskuudesta, työtehtävien laiminlyönnistä, aamu-unisuudesta ja kyseenalaisesta työmoraalista - - väitteillä on ollut merkittävä vaikutus (asianomistajan) työnhakumahdollisuuksiin ja ammatilliseen maineeseen, asianomistajan kirjallisessa vaatimuksessa sanotaan.

Asianomistajan mukaan väitteet levisivät laajalti esimerkiksi Facebookissa, silloisessa Twitterissä sekä paikallislehden sosiaalisen median kanavilla.

"Perusteltua arvostelua"

Kirjallisessa ennakkovastauksessaan käräjäoikeudelle Talso kertoo kommentoineensa asianomistajan kirjoitusta, mutta kiistää syyllistyneensä kunnianloukkaukseen.

Esimerkiksi kommentissa ”Tuohan näyttää minun työlistaltani tällä hetkellä, eikä tuossa ole mitään liikaa. Hyvin olen selvinnyt kaikesta, kun olen heti aamusta asialla, enkä nuku puoleenpäivään” ei Talson mukaan väitetty, että asianomistaja olisi nukkunut puoleenpäivään, vaan todettiin töitä olevan niin paljon, että ne on aloitettava aamulla eikä puoliltapäivin.

Talson mukaan asianomistaja aloitti itse julkisuudessa keskustelun oman virkatehtävänsä päättymisen syistä.

– Koko tapahtuma on varsin omituinen. Asianomistaja on hyökännyt entistä esimiestään kohtaan julkisuudessa vajaa vuosi irtisanoutumisensa jälkeen. Kun hänen tekstiään on perustellusti arvosteltu, on hän tehnyt asiasta rikosjutun, joka jostakin syystä on läpäissyt syytekynnyksen, Talson vastauksessa kirjoitetaan.

Omassa vastauksessaan Mäkynen kiistää osallistuneensa millään tavoin Talson julkaisemiin kirjoituksiin.

– Mäkynen ei ole käynyt sosiaalisessa mediassa tekoaikana minkäänlaista keskustelua (asianomistajan) aiempaan työsuhteeseen, sen päättymiseen, hänen ammattitaitoonsa tai työstä suoriutumiseen liittyen, vastauksessa sanotaan.

Mäkynen sanoo olleensa tyytymätön asianomistajan työpanokseen, mutta kiistää, että olisi koskaan esittänyt tästä valheellisia tai halventavia väitteitä.

Mäkynen toimi kansanedustajana yhden kauden vuosina 2019–2003. Nykyisin hän istuu Vaasan kaupunginvaltuustossa.

Kohu Facebook-kirjoituksesta

Talso on ollut julkisuudessa some-kommenttiensa takia aiemminkin. Toukokuun alussa Talso otti kantaa köyhyyteen ja kommentoi Facebookissa, ettei kukaan kuole Suomessa nälkään, sillä siitä pitää Kela huolen.

– Jos ei ruokaa saa, niin se on ihan omaa tyhmyyttä!!! Sanon tämän siksi, että te luuserit, jotka odotatte tukianne käsi pitkällä ilman, että nostatte persettänne siitä tuolista, niin olette ansainneet köyhyytenne.

Talso toimi tuolloin sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson (ps.) eduskunta-avustajana. Myöhemmin Talso täsmensi, että hänen tarkoituksenaan oli viitata kirjoituksella nimenomaan ideologisesti työttömiin, ei kaikkiin työttömiin.

Lisää aiheesta:

Syyte: Perussuomalaisten valtuutettu sylki kohti päätoimittajaa – haukkui paskaksi ja kommunistiksiPerussuomalaiset perustelee, miksi Pekka Kataja erotettiin: "Hän on menneisyyden mies"Purra puolustautuu blogissaan – kuvailee itsensä ja perussuomalaisten olleen mediassa "lainsuojattomia": "Meidän kohtelussamme mikään ei ole väärin"Puolueaktiivi teki Scriptan vieraskirjasta tutkintapyynnön keväällä 2019 – samoihin aikoihin vieraskirja katosiMaalitusjuttu päätyi oikeuteen yleisen edun vuoksi: Syyttäjän mukaan Marco de Wit solvasi ja halvensi virkamiehiä – poliisi kertoi ahdistavasta kokemuksestaPalkittu toimittaja kutsui poliitikko Junes Lokkaa somessa natsiksi ja rasistiksi: Syyttäjä vaatii Johanna Vehkoolle rangaistusta kunnianloukkauksesta – tästä on kyse
PolitiikkaKansanedustajatKunnianloukkausTyöelämäKäräjäoikeusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 14:34
    Linnan juhlat

    Kansanedustaja "rynkky rinnassa" Linnan juhliin

  • 14:28
    Ilmastonmuutos

    Perussuomalaisille ei taivuttu: Hallitus ei jousta milliäkään vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitteesta

  • 11:53
    Vaalit

    Uutissuomalainen: Hallitus esittää Lapin ja Oulun vaalipiirejä yhteiseksi vaalialueeksi

  • 11:39
    Saamelaiset

    Orpo: Suomen tulee pyytää anteeksi

  • 09:17
    Ilmastonmuutos

    VTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperit