Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallituksen kaavailemat lakimuutokset pyrkivät heikentämään ay-liikkeiden valtaa – "Monissa paikoissa työntekijä on pakollinen paha"

1:33JHL kritisoi ensimmäisen sairauspäivän palkattomuutta: "Tulee olemaan isoja vaikutuksia"JHL:n sopimusasiantuntija Jussi Päiviö ruotii tuoretta hallitusohjelmaa.
Julkaistu 16.06.2023 20:36
Toimittajan kuva

Anna Tenhu

anna.tenhu@mtv.fi

Tuleva hallitus haluaa muuttaa työlainsäädäntöä siten, että työsopimuksen irtisanomisperusteeksi riittäisi jatkossa asiallinen syy.

Jatkossa myös ensimmäinen sairauspoissaolopäivä olisi työntekijälle palkaton. Lisäksi on kaavailtu muuttaa työsopimuslain nykyistä sääntelyä määräaikaisesta työsopimuksesta siten, että jatkossa työsopimus olisi mahdollista tehdä määräaikaisena myös ilman erityistä perustetta vuodeksi. 

JHL:n sopimusasiantuntija Jussi Päiviö näkee edellä mainitut asiat pyrkimykseksi murtaa ammattiyhdistyliikkeiden asemaa.

–  Kaikilla päätöksillä, joita tehdään työaikalainsäädäntöön vuosilomalakia vastaan yksipuolisesti, niiden tarkoitus on murtaa ay-liikkeen asemaa.

Lue myös: Yrittäjäjärjestöltä kovaa tekstiä: ”Ay-liikkeen vahva asema perustuu jopa työntekijöiden tietoiseen sumutukseen”

Päiviön mukaan muutokset tuskin johtavat mihinkään positiiviseen, sillä ratkaisut esimerkiksi sairauspoissaoloihin olisi löydettävissä paremmin kolmikannassa.

– Lyhyellä tähtäimellä pienyrittäjä hyötyvät tästä, mutta pidemmällä tähtäimellä tästä ei hyödy kukaan.

Lue myös: Mikä on hallituksen mainitsema "asiallinen syy", jolla työsopimus voidaan päättää? Emeritusprofessori: "Todella epämääräistä"

Päiviö myös ihmettelee, että mitä tarkoittaa asiallinen syy irtisanomisperusteissa.

– Tälläkin hetkellä asiallinen syy riittää siihen, että mitä tällä nyt tarkalleen ottaen tarkoitetaan, ei ole ehditty vielä analysoimaan.

– Kummaksun myös vähän, miksi työnantajien mieliksi halutaan antaa mahdollisuus ketjuttaa määräaikaisia työsopimuksia, koska tälläkin hetkellä näitä ketjutetaan. 

Lue myös: SAK on huolissaan hallitusneuvotteluissa esillä olleista leikkausaikeista: ”Elinkeinoelämän hallitus, mitä suurimmassa määrin”

Jussi Päiviön mielestä kysymys on ennen kaikkea luottamuksesta, joka tulisi vallita työntekijän ja työnantajan välillä. Karenssipäivä on viesti siitä, että työntekijään ei luoteta. Päiviö luottaa siihen, että suomalainen työntekijä on vastuullinen.

– Mutta alussa voi tulla pelailua, jos yksi päivä on pois, mennään helposti lääkärille hakemaan pidempi sairausloma.

Jussi Päiviön mukaan päätös heijastaa sitä, että työnantaja ei luota työntekijöihin.

– Valitettavasti näyttää siltä, että monissa paikoissa työntekijä on pakollinen paha.

Lisää aiheesta:

Miksi paikallinen sopiminen on niin iso asia? Tätä hallituksen ajamat uudistukset tarkoittaisivat työntekijälleHallituksen kaavailut huolettavat ammattiliittoja: "Lähdetään kilpailemaan työvoiman kurjistamisella"Teollisuusliitto: Purra ei ymmärrä työehtosopimuksia – "Kukaan ei äänestänyt vaaleissa ammattiliittoja, mutta kukaan ei myöskään äänestänyt tällaista hallitusohjelmaa"Tulevatko salamairtisanomiset Suomeen? SAK:n ja Suomen Yrittäjien lakimiehet väittelivät kaavaillusta irtisanomissuojan heikennyksestäOnko edessä lakkojen syksy? Näin työntekijä- ja työnantajajärjestöt ruotivat Orpon hallituksen ohjelmaaKoronavirus repi työelämän pelisäännöt uusiksi: ”Huolena on, mitä huominen tuo tullessaan”
HallitusneuvottelutAmmattiliitotTyönantajajärjestötPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitusneuvottelut
  • 27.06.202315:23
    Politiikka

    Tässä ovat hallitusohjelman keskeiset uudistukset – suora lähetys noin kello 17

  • 19.06.202317:13
    Hallitus

    Tohtorista telinemieheen: Orpon hallitus on sekoitus sähikäisiä ja asiapoliitikkoja – yksi heistä "menee vaikka ampiaispesään, eikä välitä paskaakaan"

  • 18.06.202318:46
    MTV Uutiset Live

    Katso lista: Tässä ovat kokoomuksen ja perussuomalaisten tulevat ministerit

  • 18.06.202314:13
    Suomen Pankki

    HS: Suomen Pankki kirjelmöi Orpolle, johtokunnan mukaan hallitusohjelman keskuspankkikirjaukset ovat lainvastaisia

  • 18.06.202307:44
    Yrittäjyys

    Hallituksen muutokset lainsäädäntöön voivat pelastaa pienyrityksiä – työntekijän irtisanominen helpottuu