Teemu Keravuori pelasti jäihin pudonneen henkilön Helsingin Laajasalossa loppiaisiltana 2016. Nyt rohkea toiminta palkitaan tasavallan presidentin myöntämällä hengenpelastusmitalilla.
Helsinkiläinen Teemu Keravuori oli iltalenkillä tytärpuolensa kanssa Hevossalmen uimarannan tuntumassa Helsingissä tammikuisena iltana 2016.
– Rantaa pitkin tuli vastaan tumma hahmo ja kyseli, onko paksua jäätä. Sanoin, että ei ole niin paksua, että sinne uskaltaisi mennä.
Juttelutuokion jälkeen hahmo suuntasi kuitenkin merelle ja lenkkeilijät jatkoivat matkaansa. Vähän matkaa käveltyään he kuulivat yllättäen avunhuutoja mereltä.
Hengenpelastusta nuorille sukeltajille opettanut Keravuori tiesi suurin piirtein, miten jäistä pelastaminen tehdään, mutta ei ollut aiemmin joutunut todelliseen tilanteeseen.
Tytärpuoli soitti hätänumeroon samalla, kun Keravuori tarttui maasta löytyneeseen puunoksaan ja suuntasi pimeässä merelle ääntä kohti, vaikka tiesi, että jää saattaa pettää hänenkin alla.
Ajattelin lähinnä, että mies pitää saada sieltä pois. Tein sen minkä voin.
– Tosi lähelle piti mennä äänten perusteella, ja välillä ne lakkasivat kuulumasta, mies kertaa illan tapahtumia.
