Tätä et osannut odottaa: Hummer tekee paluun markkinoille, mutta se ei todellakaan ole entisensä

General Motors tuo Hummer-maastoauton takaisin markkinoille, mutta tällä kertaa täyssähköisenä avolavamallina.
The Wall Street Journalin tietojen mukaan yhdysvaltalainen General Motors tuo ikonisen Hummerin takaisin markkinoille. Sen tuotanto päättyi kymmenisen vuotta sitten polttoaineen hinnan ja ihmisten ympäristötietoisuuden kasvaessa.
Uusi Hummer on kuitenkin kaikkea muuta kuin 1990- ja 2000-lukujen suurimoottoriset ja runsaasti polttoainetta hörppivät esikuvansa.
Hummer nimittäin tekee paluun täyssähköisenä avolavamallina, mutta toistaiseksi ei ole tiedossa, muistuttaako auto enemmän armeijahenkistä H1:tä vai sivistyneempää H3:a.
General Motors on tiettävästi pestannut koripallotähti LeBron Jamesin auton mainoskasvoksi, ja auton ensimmäistä vilautusta suunnitellaan amerikkalaisen jalkapallon NFL-liigan Super Bowl -finaalin mainostauolle.
WSJ:n mukaan sähkö-Hummerin myynti käynnistyisi vuonna 2022, ja ainakin aluksi autoa valmistettaisiin vain pieni määrä.
Hummer-merkkiä ei olla herättämässä henkiin sen laajemmin, vaan markkinoille saapuvaa Hummeria myydään yhtenä GMC:n mallina.
Lähde: The Wall Street Journal
Uusimmat
-
20:29
Seksivirheet, joihin ei kumppanin kanssa kannata sortua: "Jos joku asia on tunnelman tappaja, niin..."
-
20:16
Putin sanoo Venäjän lähettävän lähikuukausien aikana Iskander-ohjuksia Valko-Venäjälle
-
19:34
MTV seuraa juhannuksen viettoa: Neljä hukkunut juhannuksena – 30 astetta rikki ainakin kahdella paikkakunnalla
-
19:24
Stoltenberg: Erdoganin kanssa hyvä keskustelu Suomen ja Ruotsin Nato-hakemuksista
-
19:18
Yleisurheilun rankingkilpailut tarjosivat laihoja MM-kisanäyttöjä Oulussa
-
19:06
Gareth Balen uusi seura on selvillä – Euroopan kentät jäävät taakse
-
19:02
Nämä merkit voivat paljastaa kumppanin uskottomuuden yksityisetsivän mukaan
-
18:56
Severodonetsk on venäläisten hallussa – MTV seuraa sotaa
-
18:55
Billie Eilish avoimena Touretten oireyhtymästä – kertoo ihmisten reaktioista
-
18:50
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:39
Aleksandr Ovetshkin solmi pelaajasopimuksen kotimaahansa – laji vaihtuu hetkellisesti
-
18:37
Navetta paloi Parikkalassa, kymmeniä nautoja jäi sisälle
-
18:26
Pelastuslaitos löysi veteen vajonneen henkilön hukkuneena Iisalmessa
-
18:16
Kim Kardashian kyseenalaistaa perheensä toiminnan – eivät puuttuneet hänen ja Kanye Westin avioliittoon
-
18:01
Poliisi puhutti Norjan ampumisesta epäiltyä viime kuussa – "Ei nähty, että miehellä olisi väkivaltaisia aikomuksia"
-
17:30
Yhdysvaltain kakkonen ei lähde MM-kisoihin – syy on poikkeuksellinen: "Minä en kilpaile sunnuntaina"
-
17:27
Yleinen halloumijuuston grillaustapa onkin aivan väärä
-
17:20
Juhannuksen poikkeukselliset helteet jatkuvat lähipäivinä – Kuopiossa ja Liperissä mitattiin yli 30 astetta
-
17:20
Kalle Rovanperä piti päivän päätösetappia "aivan hulluna" – yksi auton ominaisuus sai suomalaiselta tyrmäävän palautteen
-
17:01
Suomalaiset ovat todellakin hiihtokansaa, sen todistaa tämä videokin – Saanatunturin juhannusladulle päästäkseen pitää nähdä melkoisesti vaivaa
-
Lataa lisää