Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tästä syystä Eppu Normaalia ei nähdä Olympiastadionilla: "Se on ihan selkeä homma"

6:54Juha Torvinen avaa lopettamispäätöksen taustoja: "Pelottavaa"Juha Torvinen avasi Eppu Normaalin keikkailun lopettamispäätöstä ja siihen johtaneita syitä.
Julkaistu 23.10.2025 19:01
Toimittajan kuva
Rebeca Romero

rebeca.romero@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Legendaarinen Eppu Normaali lopettaa esiintymisen. Yhtyeen kitaristi Juha Torvinen kertoo, miksi jäähyväiskeikkaa ei nähdä Olympiastadionilla. 

50 vuotta ensi vuonna täyttävä Eppu Normaali lopettaa esiintymisen. Yhtye järjestää useita konsertteja ja esiintyy myös kesän festareilla ennen sitä. Ennen lopettamispäätöksen julkistamista somessa uumoiltiin, että yhtye kertoisi tulevasta Olympiastadionin keikastaan. Myös MTV Uutisten erikoistoimittaja Visa Högmander kirjoitti kommentissaan, että tämä voisi hyvinkin olla mahdollinen kuvio. 

Näin ei kuitenkaan käynyt. 

Lue lisää: Eppu Normaali lopettaa esiintymisen – täällä yhtye nähdään viimeisen kerran

Yhtye ilmoitti sen sijaan lopettavansa keikkailun ja vetävänsä viimeisen keikkansa kotikonnuillaan Tampereen Ratina stadionilla 8. elokuuta 2026. 

Kesällä yhtye tekee noin kymmenen festarikeikkaa eri puolilla Suomea ja ennen Ratinan päätöskonserttia yhtye esiintyy alkuvuonna akustisilla konserttisalikeikoilla ja sähköisellä setillä areenamiljöössä Helsingin Bolt Arenalla 6. kesäkuuta. 

Yhtyeen kitaristi Juha Torvinen kertoi MTV Uutisille, miksi heitä ei nähdä Olympiastadionilla, vaan viimeinen keikka vedetäänkin Tampereella Ratina stadionilla. 

Eppu Normaali 23.10.Eppu Normaali kertoi, että yhtye lopettaa keikkailunsa ensi elokuussa.

– Se on ihan selkeä homma, että se on Ratina, koska me olemme täältä kotoisin, tuosta Ylöjärveltä. Ollaan kerrankin sen verran nurkkapatriootteja, että lopetamme esiintymiset kotikonnuilla. Kyllä Helsinkiäkin jossain vaiheessa väläyteltiin, mutta sitten ajateltiin, että meillä on kiinnekohta täällä, Torvinen perustelee. 

Lue lisää: Nylon Beat, HIM, Eppu Normaali – mitkä nimet täyttäisivät Olympiastadionin tulevina kesinä? Katso asiantuntijoiden arviot

Ylöjärveltä ponnistanut Eppu Normaali perustettiin vuonna 1976, ja ensi vuonna se täyttää 50 vuotta. Yhtyeen viidestä jäsenestä neljä on ollut mukana alusta asti. Yhtyeen vakituista kokoonpanoa täydentää pianisti Iiro Rantala. 

30:29Legendaarinen Eppu Normaali lopettaaKatso videolta kokonaisuudessaan tilaisuus, jossa Eppu Normaali ilmoitti lopettavansa keikkailun.

Lue lisää: Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Nämä vihjeet eivät voi tarkoittaa mitään muuta

Lisää aiheesta:

Juha Torvinen avaa lopettamispäätöksen taustoja: "Pari vuotta sitten heräsi ajatus"Eppu Normaali lopettaa esiintymisen – täällä yhtye nähdään viimeisen kerran Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Vahvoja vihjeitä julkiPMMP kommentoi yllätyspaluunsa jatkoa: "Vastaamme vain fanien toiveisiin" Kommentti: Se suuri paluu aikaistui taas – esiintyköön PMMP ensi kesänä vaikka joka ikisen pitserian nurkassaSyyskuussa lopettavan Popeda-yhtyeen kitaristi Costello Hautamäki: "Luulen, että Popedan 50-vuotiskonsertti tullaan näkemään"
Eppu NormaaliMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Eppu Normaali
  • 14:32
    Musiikki

    Juha Torvinen avaa lopettamispäätöksen taustoja: "Pari vuotta sitten heräsi ajatus"

  • 11:20
    Musiikki

    Eppu Normaali lopettaa esiintymisen – täällä yhtye nähdään viimeisen kerran

  • Eilen14:17
    Olympiastadion

    Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Vahvoja vihjeitä julki

  • 17.10.14:56
    Nylon Beat

    Nylon Beat, HIM, Eppu Normaali – mitkä nimet täyttäisivät Olympiastadionin tulevina kesinä? Katso asiantuntijoiden arviot

  • 28.07.202407:31
    Pariisi 2024

    Eppu Normaali rentouttaa – Suomen mitalitoivo purki kymmentuntisen kisarääkkinsä atomeiksi