Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tässä on vuoden merkittävin autouutuus Suomessa – yleisön suosikiksi nousi tyystin toisenlainen malli

0:38Vuoden auto Suomessa 2023 – tässä kuusi parastaNämä kuusi autoa tarjoavat parasta vastinetta rahoillesi juuri nyt. Kuvat: Jari Kohonen
Julkaistu 19.12.2022 18:03

Ville Järveläinen

Vuoden auto Suomessa 2023 -titteli meni tänä vuonna korealaismerkille. Yleisön suosikki oli kuitenkin saksalaisikonin täyssähköinen perillinen.

Arvostetun Vuoden Auto Suomessa -kilpailun historian tasaväkisin kamppailu voitosta päättyi Kia Niron voittoon, kun se jätti Mercedes-Benz EQE:n seitsemän ja Renault Megane E-Techin kahdeksan pisteen päähän.

Voitollaan Niro katkaisi Skodan kolmen vuoden voittoputken. Aiempina vuosina voitot ovat nimittäin menneet peräjälkeen Enyaqille, Octavialle ja Kamiqille.

Niro ei ollut Vuoden auto Suomessa -kilpailun finaalissa ensikertalainen, sillä kuusi vuotta sitten mallin edellinen sukupolvi ylsi kilpailussa viidenneksi. Tuolloin voiton vei Volvo S90/V90 ennen Seat Atecaa ja Mercedes-Benzin E-sarjaa.

Lue myös: Kian uusi logo hämmentää – peräti 30 000 amerikkalaista googlaa kuukausittain olematonta automerkkiä

Tuomariston jäsenet arvioivat voittajaa muun muassa seuraavasti:

– Jokaiselle jotakin eli kolme sähköistettyä voimalinjaa, jotka kaikki toimivat mainiosti.

– Moderni muotoilu, hyvät sisätilat ja mukava kyyti nostavat Niron haluttavuuden uudelle tasolle. Kolme eri sähköistettyä voimalinjaa eri hintaluokissa antaa valinnanvaraa.

Kia Niron hinnat alkavat hybridimallin osalta 31 921 eurosta, pistokehybridin 38 277 eurosta ja täyssähköversion 45 882 eurosta.

Artikkeli jatkuu kuvan alla.

auli kia niro

Ykköskriteerinä rahalle saatava vastine

Ensimmäisellä kierroksella olivat mukana kaikki marraskuun 2021 ensimmäisen päivän jälkeen ja ennen lokakuun loppua 2022 Suomessa myyntiin tulleet täysin uudet automallit. Jokainen tuomari valitsi koeajojen jälkeen kuusi mielestään tärkeintä uutuutta, ja kuusi eniten ääniä saanutta ehdokasta jatkoi finaaliin.

Lue myös: Lähes joka toinen uusi auto on jo ladattava

Kilpailussa kaikkein tärkein arviointikriteeri oli tälläkin kertaa rahalle saatava vastine, mutta jokainen tuomari sai määritellä sen haluamallaan tavalla.

Finaalikuusikosta Mercedes-Benz EQE, Renault Megane E-Tech ja Volkswagen ID. Buzz ovat täyssähköautoja. Kia Niron saa hybridinä, lataushybridinä ja sähköautona. Opel Astra on toistaiseksi joko polttomoottorinen tai lataushybridi, mutta täyssähköinen versio on tulossa markkinoille ensi kesänä. Skoda Fabia on finalisteista ainoa, jonka voimalinjaan ei ole tarjolla minkäänlaisia sähköapuja.

Auto- ja liikennetoimittajat ry kertoo tiedotteessaan, että äänestys oli yhdeksättä kertaa järjestetyn kilpailun historian tasaisin. Niron nosti ykköseksi 13 toimittajaa, mutta ID. Buzz oli 11 ja Megane E-Tech 10 toimittajan ensisijainen valinta. Vaikka Opel Astra sai äänestyksessä vähiten pisteitä, se sai yhtä paljon ykkössijoja (9) kuin kokonaispisteissä kakkoseksi yltänyt EQE. 

Sähköinen "hippibussi" sai yleisön puolelleen

Yleisöäänestyksen voitti täyssähköinen Volkswagen ID. Buzz, joka on tarjolla sekä henkilöautona että pakettiautona. Se nousi Moottori- ja Kaasujalka-lehtien lukijaäänestyksen ylivoimaiseksi suosikiksi vieden kaikista äänistä yli 30 prosenttia.

– ID. Buzzin muotoilussa on nähtävissä mallin legendaaristen edeltäjien tyyli, mutta auto on teknisesti huippunykyaikainen 2020-luvun täyssähköauto. Ennen kaikkea se on kuitenkin auto, joka tuo hymyn sekä kuljettajansa että kanssa-autoilijoiden huulille, kommentoi maahantuoja K-Auton Volkswagenin hyötyautoista vastaava johtaja Juha-Pekka Sihvonen.

Artikkeli jatkuu kuvan alla.

k auto volkswagen id. buzz

Vuoden auto Suomessa 2023 -lopputulokset

  1. Kia Niro (154 p.)
  2. Mercedes-Benz EQE (147 p.)
  3. Renault Megane E-Tech (146 p.)
  4. Volkswagen ID. Buzz (139 p.)
  5. Skoda Fabia (118 p.)
  6. Opel Astra (106 p.)

Lue myös: Tämä on suomalaisten mielestä kaikkein aliarvostetuin automerkki – "Yllättävää"

Lähteet: Auto- ja liikennetoimittajat ry, , Kia, K-Auto

Lisää aiheesta:

Tässä on Vuoden Auto SuomessaSuomen paras auto on valittu – Skodalle puhdas hattutemppuSaksalaisten autotoimittajien lellikin voisi kuvitella olevan tyylikäs dieselfarmari, mutta maailma muuttuu nopeasti: "Tämän vuoden huippumalli"Mikä auto tarjoaa eniten vastinetta suomalaisten rahoille? Tässä kuusi parastaVuoden auto Suomessa 2021 on Skoda Octavia – kakkoseksi ylsi toisen suosikkimerkin täyssähköautoTässä 6 autouutuutta, joiden ostamista tuskin joutuu katumaan: "Valitsee näistä minkä tahansa, niin kyseessä on pätevä auto"
AutotAutouutuudetSähköautotKiaVolkswagenLifestyle
Uusi Kia Niro on Vuoden auto Suomessa 2023.Auto- ja liikennetoimittajat ry
Yleisön suosikki oli Volkswagen ID. Buzz. Kuvassa vasemmalta oikealle: Eila Parviainen, päätoimittaja, Moottori; Juha-Pekka Sihvonen, Volkswagen Hyötyautot; Tommi Iiskonmäki, Volkswagen-henkilöautot; Riitta Karjalainen, viestintäpäällikkö, K-Auto.K-Auto

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 15:55
    Talous

    Bensapumpuille ehkä hintahelpotusta – öljyvirtaa lisätään hieman

  • 08:40
    Asuminen

    Kattohuoneisto Helsingissä vaihtui pakettiautoon – Peppiina ja Petteri eivät voisi enää elää toisin

  • 06:38
    Sähköautot

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • Eilen11:55
    Auton toiminta

    Laitatko auton piuhan päähän, vaikka lämmitin ei oikeasti toimi? Näin tarkastat, pelittääkö moottorilämmitin

  • pe18:45
    Sähköautot

    Palomestari tyrmää sähköautojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi