Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 01.01.2021 07:36
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

@tuomohytti

Helsinkiläinen Tarmo Kontunen, 69, tekee vapaaehtoistyötä ja auttaa niin naapurissa asuvia ikäihmisiä kuin palvelutalojen asukkaita. Kontunen palkittiin antamastaan avusta Helsingin korkeimmalla tunnustuksella, kultaisella Helsinki-mitalilla.

Miehen tunnelma palkinnon suhteen on edelleen epäuskoinen.

– Ei sitä meinaa vieläkään käsittää. Välillä aina katson varovasti mitalia ja hetken mietin asiaa. Tuntuu epäuskottavalta yhä, mies nauraa.

Kontunen on eläkkeellä, mutta hän ei todellakaan ole toimeton. Hän tekee vapaaehtoistyötä ja auttaa muita erityisesti lähinaapurustossaan Pohjois-Haagassa.

– Tunnustus merkitsee kunnianosoitusta koko vapaaehtoistyöllä. Palkinto annettiin minulle, mutta mielestäni se huomio kohdistuu kaikille vapaaehtoistyötä tekeville.

Lue myös: Paula-Sirkka on vastannut korona-aikana yli 800 kriisipuheluun – joka päivystyskerta hän kohtaa ainakin yhden itsetuhoisen: "Rankimpia ovat sellaiset, että puhelu loppuu kesken"

Kävelyreissuja ja kaupassakäyntiä

Kontunen auttaa useita ihmisiä, mutta erityisen tiiviisti hän auttaa erästä iäkästä rouvaa käyttämällä tätä ulkona pyörätuolilla ja hankkimalla hänelle ostoksia kaupasta.

– Tämän rouvan näkö on todella huono, hän on lähes sokea. Joten käyn kaupassa hänen avukseen ja soitamme yhdessä hänen kummipojalleen. Juttelemme ja ulkoilemme. Kaikista tärkeintä on jutella jollekin, muuten tulee seinähöperöksi.

Tarmo, 69, palkittiin vapaaehtoistyöstään – pelkkä juttuseura on iso apu yksinäiselle vanhukselle: "Niin pientä ei voi antaa, ettei itse koe hyvää mieltä"

Kontunen myös kuuntelee.

– Kerron hänelle uutisia, niin hauskoja kuin vähemmän hauskoja. Se pitää ihmisen mielen virkeänä, kun on jonkinlainen ote normaaliin elämänrytmiin ja siihen, mitä maailmassa tapahtuu.

Naisen lisäksi Kontunen käy läheisessä palvelutalossa auttamassa ja ulkoiluttamassa ihmisiä, kuten myös omassa taloyhtiössään.

– Naapurit aina sanovat milloin tarvitsevat apua. En ole heille apua tyrkyttänyt, mutta he tietävät mitä teen ja olen valmis auttamaan, joten he kysyvät apua, kun sitä tarvitsevat.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lue myös: Tuntematon hyväntekijä toteutti Helkan lapsenlapsen tärkeimmän joululahjatoiveen – "Hän tarvitsee tätä enemmän kuin minä"

Avulias pienestä pitäen

Kontunen on ollut pienestä pitäen avulias ihminen ja tykännyt auttaa muita. Näin hänelle on kerrottu lapsesta lähtien.

Eläkkeelle jäätyään hän ryhtyi vapaaehtoistyöhön saatuaan ensin itse apua mullistavaan elämäntapamuutokseensa.

– Sain silloin apua ja tarvitsin jotain vanhan tilalle. Kävelin tuohon 100 metrin päähän palvelutaloon ja kysyin voisinko olla avuksi. Sitten tutustuin oman kotitaloni väkeen.

Korona-aikaan palvelutalo on ollut kiinni, mutta Kontusella riittää autettavia ikäihmisiä omassa naapurustossa.

– Niin pientä ei voi antaa, ettei itse koe hyvää mieltä. Kun tarjoaa pientä apua, sanoo vaikka vain päivää tai juttelee ihmisille, saa siitä itselleenkin paljon. Se on hyvän mielen jakamista.

Lue myös: Yrittäjien kaunis joululahja sai pienen paikkakunnan lääkärin häkellyksiin: Koko terveydenhuollolle luvattiin saunailta tarjoiluineen – "No huh huh"

Vaikea koronasyksy

Koronavuosi on ollut vaikea myös Kontuselle.

– Olen itse masennukseen taipuvainen, ja pahemmin vielä nyt korona-aikaan. Viime keväänä mieli oli valoisampi, kun oli kesä mitä odottaa. Tämä syksy on ollut vaikeampi, kun ilmatkin ovat niin ankeat ja pimeät. On viety kaikki mahdollisuus toimia missään yhteisössä ja kaikki sosiaalinen elämä on kuopattu, hän suree.

Kontunen saa onnekseen olla päivittäin tekemisissä ja kanssakäymisessä naapureidensa kanssa.

– On hyvin tärkeää, että saa jutella toisten kanssa. Onneksi nyt koronan aikaankin on voinut jutella tuolla pihalla.

Kontunen onkin hyvin onnellinen nykyisessä asuinpaikassaan Pohjois-Haagassa. Sieltä hän ei halua enää muuttaa pois.

– Muutan enää tuohon 100 metrin päähän palvelutaloon. Tässä lähellä on kaksi palvelutaloa ja ne ovat aivan ihania paikkoja. Niissä on ihana henkilökunta ja jos on ongelmia, sieltä löytyy aina joku, joka kuuntelee.

– Hoitajat ovat jaksaneet jopa korona-aikana olla ystävällisiä ja ihania, vaikka he tekevät todella raskasta työtä.

Lue myös: Henri unohti dieselpistoolin autoon kiinni ja "räks" – tilanne päättyi uskomattomalla tavalla rahattoman perheen jouluonneksi

Suosittelee muillekin

Kontunen kannustaa muitakin vapaaehtoistyöhön.

– Jokaisella on aikaa sen verran, vaikka vain pari tuntia viikossa. Suosittelen sitä kenelle tahansa, koska siitä saa hyvän mielen ja se antaa itselle todella paljon.

– Saan joka kerta jotain hyvää, kun menen auttamaan ihmisiä.

Kontuselle auttamisesta ja vapaaehtoistyöstä on tullut elämäntapa.

– Aina kun muistat toista ihmistä, se on hyvä elämäntapa.

Kontunen toivoo, että jokainen miettisi miten voisi itse auttaa muita.

–Ihan vain, että sanoo päivää jollekin ja pysähtyy hetkeksi juttelemaan. Se tekee hyvää.

Tarmo Kontusen palkinnosta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Uutiset.

Lisää aiheesta:

Laila oli hakemassa hävikkiruokaa vähävaraiselle perheelle, kun hyväsydäminen mies halusi auttaa ostamalla kärryllisen ruokaa – "Lopuksi hän laittoi vielä ison suklaarasian"Korona vei Marjan, 75, arjesta ystävät ja ilon – sai apua vertaistukiryhmästä: "Käymme tyttöjen kanssa skumpalla joka perjantai""Viimeisenä elinaamunaan Ilpo sanoi, ettei jaksa enää" – leskeksi jäänyt Eeva, 72, antaa kasvot ikäihmisten yksinäisyydelle, josta kärsii joka kolmasSinikka Backman on kokenut kahden lapsen kuoleman, kaksi avioeroa ja loppuunpalamisen toimitusjohtajana – nyt hän luotsaa Suomen suurinta leipäjonoa: "Teen tätä kunnes tulee viesti, että enää ei tarvitse"Espoolainen Merja tietää minkälaista köyhien perheiden arki oikeasti on – auttaa lapsia, joilla ei ole varaa edes seutulippuun: "Kaikki inhimillisyys on kadonnut"Pienikin lahjoitus voi pelastaa vähävaraisen joulun – “Saamme keitettyä tämän ansiosta joulupuuroa”
Hyvän mielen jututVapaaehtoistyöHelsinkiPalkinnotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hyvän mielen jutut
  • 17.10.18:37
    Ystävyys

    Ystävän megayllätys MTV:n suosikkijuontajalle: Antti salaili satoja tunteja ja teki jotain käsittämätöntä

  • 10.10.19:36
    Luonto ja eläimet

    Liskosta tuli konna: Poliisi pidätti iguaanin USA:ssa – katso huvittava kiinniotto

  • 3.10.19:01
    Lifestyle

    Oskari sai kiusaamisen loppumaan, pikkukylässä juhlittiin lottovoittoa – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!

  • 1.10.18:47
    Karhut

    Leukansa murtanut Chunk on vuoden lihavin karhu: "Ihmiset pelkäsivät hänen kuolevan"

  • 29.9.11:17
    Kiusaaminen

    Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla