Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Tapparan huippuhankinta jäi pienelle huomiolle – "Se oli nappivalinta"

Lehtikuva
Julkaistu 18.04.2017 07:57

MTV SPORT-STT

SM-liigan finaaleihin viidennen kerran peräkkäin yltäneestä Tapparasta on kasvanut kotimaisessa jääkiekkoilussa muille esimerkkiä näyttävä edelläkävijä.

Menestys ei ole sattumaa. Huipulle johtava työnteko istuu Tapparalle luontevasti.

Liigahistoriassa viisi kertaa peräkkäin loppuotteluissa on aiemmin pelannut vain TPS, 1993-97. Myös turkulaisseuralla oli tapana luottaa kovaan työhön.

Kasvot TPS:lle antoi sen tuolloinen päävalmentaja Vladimir Jursinov. 1970-luvun alussa pelaajana Tampereelle KooVeehen tullut venäläisvalmentaja piti varsinkin harjoittelussa vaatimustason korkealla.

Työteliäisyyteen tottuneessa Tapparassa käärittiin hihat 2010-luvun alussa. Takana oli lähes vuosikymmen arkea SM-mitalipelien ulkopuolella.

JYPin pari vuotta aiemmin Suomen mestariksi luotsannut Risto Dufva piipahti Tapparan päävalmentajana 2011-12.

- Kaikesta näki, että Tapparassa tavoiteltiin menestystä viimeistään seuraavalla kaudella. Olin siellä muokkaamassa maaperää, hän muistelee.

Sittemmin Lukkoa ja Jukureita Liigassa valmentaneen Dufvan jälkeen Tappara on kahminut neljästä peräkkäisfinaalistaan kullan ja kolme hopeaa.

Menestyksen takuukaava

Paluu huipulle ei tapahdu sormia napsauttamalla. Tapparalla oli sitä varten hyvät valmiudet jo ennestään.

Oli perinteitä ja lajikulttuuria, oli takana Pirkanmaan kokoinen talousalue ja seurajohdolla osaamista.

- Kaava on se, että ympäristöstä tuli menestykselle tilaus, johon seurajohto reagoi. Urheilullinen tekeminen on valmennuksen ja pelaamisen tasolla Tapparassa korkealla, Dufva kehuu.

Entinen huippupelaaja, toimitusjohtajana vuodesta 1999 lähtien työskennellyt Mikko Leinonen on nykyistä päävalmentajaa Jussi Tapolaa aliarvioimatta Tapparan vakauden takuumies.

- Seurajohdon osaamista ei voi liikaa korostaa. Tapparaan on rekrytoitu oikeita henkilöitä, Dufva sanoo.

Tappara kiinnostaa

Tapparan pestauspolitiikan kruununjalokiviä ovat viime vuosina olleet osuvat pelaajahankinnat.

Puolustaja Valtteri Kemiläinen tuli Tampereelle viime kesänä JYPistä. Debyyttikausi uudessa joukkueessa on sujunut loppuvuoden aivotärähdystä lukuun ottamatta jouhevasti.

- Tänne oli hyvä tulla. Oli samanhenkistä porukkaa, joka otti hyvin vastaan ja auttoi, jos oli tarpeen, pudotuspelien puolustajien pistepörssiä johtava Kemiläinen kuvailee.

Siirtyminen JYPistä Tapparaan oli 25-vuotiaalle, hanakasti laukovalle puolustajalle yksi askel eteenpäin.

- Huippuorganisaatio kiinnostaa aina. Tapparassa moni pelaaja on kehittynyt ja jatkanut isompiin sarjoihin.

Huippuhankinta kesken kauden

Tappara vahvistui viime lokakuussa kesken kauden entisestään kuin huomaamatta, kun Pelicansissa varjoon jäänyt hyökkääjä Sebastian Repo vaihtoi ylleen kirvespaidan.

On pieni ihme, että viime vuoden nuorten maailmanmestarin seurasiirto jäi julkisuudessa vähälle huomiolle. Kookas ja kaksinkamppailuja kaihtamaton Repo on pelkästään pudotuspeleissä tehnyt Tapparalle tärkeissä paikoissa neljä maalia.

- Se oli nappivalinta. Tappara näki minussa potentiaalia, ja koin parhaaksi ratkaisuksi, että seuranvaihto voisi tehdä hyvää, Repo kertoo.

Kolmos-nelosvitjassa vuorotellut Repo ei mahdu kärkiketjuihin Tapparassakaan, mutta se ei häntä häiritse.

- Meillä on pelisysteemin kannalta selvät sävelet. Systeemi puoltaa yksilöitä niin, että saamme parhaan irti.

Lisää aiheesta:

Näitä kahta joukkuetta ei käy kateeksi – mestariluotsi ei katso taaksepäin: "Nyt kirjoitetaan eri tarinaa"Kultaa jahtaavan SM-liigajoukkueen pomo sai oppia NHL-seurassa työskentelystä – kilpailuvietti löytyy peleissä: "En lähde ikinä kiristämään"Pelaajana NHL:ssä ja kaikkien aikojen HIFK:ssa, seurapomona pohjat sensaatiolle – SM-liigan tuorein menestystarina vauhtiin virhearviostaSM-liigan kuumimman joukkueen pomo laittoi vailla suuntaa sekoilleen seuran kivijalan kuntoon – kertoo nyt, miten diktaattorien hallitsemasta kestovitsistä tuli jämäkkä mitalisuosikkiTappara-kapteeni vastaa arvostelijoille – "Meilläkin tärkeä aihe"Uhkaako Tapparaa joukkopako? – "Ei NHL:n ja KHL:n tekemisistä tiedä"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • Eilen21:23
    KooKoo

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • Eilen20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä

  • Eilen20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • Eilen20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"