Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanskan terveysviranomaiset antavat vihreää valoa sinkkujen petipuuhille myös korona-aikaan – ”Seksi on hyvää ja terveellistä”

1:09Väljähtyykö jokaisen suhteen seksielämä ajan myötä?Videolla seksuaaliterapeutti Annukka Lavikainen antaa vinkkejä seksielämän piristämiseksi.
Julkaistu 21.04.2020 22:27

MTV UUTISET – MIRA AHLSTEDT

Tanskan kansallinen terveysvirasto Sundhedsstyrelsen on maanantaina tiedotustilaisuudessa tehnyt selväksi, että sosiaalisen etäisyyden harjoittaminen ei koske seksin harrastamista, kertoo Aftonbladet.

Tanskan terveysviraston Sundhedsstyrelsen johtaja Sören Broström  kertoi maanantaina, että niin sinkut kuin parisuhteessa olevat saavat harrastaa seksiä koronarajoituksista huolimatta.

– Seksi on hyvää ja terveellistä, sanoi Sören Broström maanantaina tiedotustilaisuudessa Tanskan TV2 -kanavalla Aftonbladetin mukaan.

– Olemme seksuaalisia olentoja, joten totta kai voimme harrastaa seksiä. Kuten kaikissa ihmiskontakteissa, myös seksissä on tartunnanvaara, mutta silti seksiä voi harrastaa.

Tanska oli ensimmäisiä maita, jotka aloittivat laajamittaiset rajoittukset  koronaepidemian hidastamiseksi. Kuten Suomessa, myös Tanskassa on suositeltu sosiaalisten kontaktien vähentämistä, turvavälin pitämistä ja kokoontumiset on rajoitettu 10 henkilöön.

Viime viikon keskiviikkona alakoululaiset tanskalaislapset saivat palata kouluihin ja päiväkoteihin yli kuukauden tauon jälkeen. Myös kampaamot ja hammaslääkärit saivat taas avata ovensa. 

Tanskassa on todettu reilut 7 700 koronavirustartuntaa ja 364 kuolemantapausta.

Lisää aiheesta:

Ei enää kasvomaskeja! Tanska höllentää koronarajoituksia avokätisestiTanska hölläsi rajoituksiaan ja tartuntaluvut ovat nyt Ruotsia pahemmat – Tegnell: "He tiedostivat riskin"Saksa suunnittelee rajoitusten höllentämistä ensi viikoksi – Merkel ehdottanee kukka- ja kirjakauppojen avaamistaTanskan johtava terveysasiantuntija ei usko toiseen korona-aaltoon: "Olemme oppineet tulemaan toimeen tämän sairauden kanssa"Koronakuri alkaa lipsua Tanskassa – pääministeri varoittaa: "Meille voi käydä oikein hullusti"Norja on höllentämässä rajoituksiaan – kouluja ja päiväkoteja avataan huhtikuun lopulla: "Meillä on epidemia hallinnassa"
UlkomaatKoronavirusSeksi ja parisuhde

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:27
    Droonit

    Brysselin lentokentällä drooniepäily – lentoja ohjattiin muualle

  • Eilen22:02
    Kazakstan

    Kazakstan normalisoi suhteensa Israeliin

  • Eilen21:13
    Poliisi

    HS: Poliisi vaatii kolmea miestä vangittavaksi kurdijärjestö PKK:n rahoittamisesta

  • Eilen20:40
    Lentokentät

    Lentoliikenne keskeytetty Göteborgissa droonihavainnon takia – Helsinkiin suunnannut kone palasi portille

  • Eilen18:37
    Ukrainan sota

    Putinin armeija värvää kieroilla keinoilla – eteläafrikkalaiset palkkasoturit jumissa Ukrainassa