Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisella Klubilla syyskokous, naisten hyväksyminen jäseniksi ei asialistalla – kokoomuspomot kertovat jättäneensä klubin jo aiemmin

1:33Helsingin pörssiklubi ei hyväksy naisjäseniä
Julkaistu 14.11.2018 05:36(Päivitetty 14.11.2018 12:54)

MTV UUTISET – STT

Helsingin Suomalainen Klubi pitää tänään syyskokouksen, johon kohdistuu tavallista enemmän huomiota.

Video: Helsingin Pörssiklubi päätti viime viikolla avata jäsenyytensä naisille – viime vuonna aihe herätti keskustelua

Julkisuudessa on ollut syksyn aikana esillä, pitäisikö klubin hyväksyä jäsenikseen myös naisia. Esimerkiksi Pörssiklubi teki tällaisen sääntömuutoksen viime viikolla.

Suomalaisen Klubin puheenjohtaja Matti Viljanen sanoi kuitenkin STT:lle viime kuussa, että sääntömuutos, joka mahdollistaisi naiset jäseniksi, ei ole tänään pidettävän syyskokouksen esityslistalla.

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja puoluesihteeri Janne Pesonen viestittävät STT:lle jättäneensä klubin jäsenyyden jo aiemmin syksyllä, kuten he uhkasivat tehdä, jos yhdistys ei hyväksy jäsenikseen naisia.

Jo aiemmin Kai Mykkänen (kok.) kertoi eronneensa Helsingin Suomalaisesta Klubista.

Lue myös: Kommentti: Varokaa testosteronia puhkuvia nuoria naimattomia leijonia - Naiset harkitsevampia ja siksi parempia sijoittajia

Vuonna 1876 perustettu yhdistys ilmoittaa nettisivuillaan olevansa kulttuuriklubi, jossa suomalaisuuden aatteelliseen pohjaan sitoutuneet eri-ikäiset miehet tapaavat toisiaan. Suomalainen Klubi on lähellä kokoomusta, ja kokoomus on esimerkiksi vuokrannut puoluetoimistonsa tilat siltä.

Vuonna 1910 perustettu Helsingin Pörssiklubi päätti viime viikolla avata jäsenyytensä naisille. Päätöksellä kumottiin vuonna 1997 tehty sääntömuutos, jonka mukaan hakijoiden pitää olla miehiä.

Juttua ja otsikkoa päivitetty kello 12.54.

Lisää aiheesta:

Suomalaisen Klubin naisettomuus myrskyn silmässä: Nyt johtokunta uhkaa erollaKiistelty herrakerho ei edelleenkään hyväksy naisia jäseniksi – puheenjohtaja erosiHelsingin Suomalainen Klubi ei edelleenkään avaa jäsenyyttä naisille – vähemmistö esti muutoksen jäsenäänestyksessäHelsingin Suomalainen Klubi pysyy yhä ainoastaan miesten kerhona – "Meillä on vain yksi sauna, se ei nyt varmaan anna myöten"Pörssiklubi äänestää naisjäsenyydestä huomenna – johto uskoo viestin menneen perille: "Hallituksemme on muutoksen tarpeellisuudesta yksimielinen"Suomalaista Klubia uhkaa kokoomusjohtajien joukkopako – myös Petteri Orpo eroaa, jos naisia ei hyväksytä mukaan
Tasa-arvoKokoomusPetteri OrpoSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tasa-arvo
  • Eilen21:04
    Helsinki

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään

  • Eilen14:56
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"

  • 24.10.11:43
    Miehet

    Suomalaisen Klubin naisettomuus myrskyn silmässä: Nyt johtokunta uhkaa erolla

  • 18.10.14:29
    Kotimaa

    Helsingin Suomalaisessa Klubissa kuohuu – kiista naisten jäsenyydestä jatkuu

  • 16.10.08:00
    Harrastukset

    Tutkija huolestui seurakyselyn tuloksista: "Yritetäänkö Suomessa edes päästä lain tavoitteisiin?"