Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pörssiklubi äänestää naisjäsenyydestä huomenna – johto uskoo viestin menneen perille: "Hallituksemme on muutoksen tarpeellisuudesta yksimielinen"

11:00Herrojen klubit ja Hyvä sisar -kerhot
Julkaistu 25.09.2018 20:50

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Keskiviikon äänestyksessä saadaan vasta esimakua. Vuokrasopimuksen irtisanominen toimii giljotiinina.

Video: Pörssiklubin vuokrasopimusta ei jatketa, mikäli naiset eivät pääse mukaan (29.11.2017)

Helsingin pörssiklubi äänestää huomenna keskiviikkona naisten mahdollisuudesta päästä klubin jäseneksi.

Äänestys ei vielä ratkaise naisten kohtaloa. Kyse on sääntömuutoksesta, joka vaatii kahden eri kokouksen hyväksyntää. Lisäksi muutos vaatii molemmissa kokouksissa tuekseen kahden kolmasosan enemmistön.

Nyt sääntöjen mukaan jäsenten tulee olla miehiä.

Pörssiklubin hallituksen puheenjohtaja Finn Wardi ei halua ennakoida keskiviikon äänestystulosta, mutta korostaa hallituksen esittävän sääntömuutosta (naiskiellon poistamista) yksimielisesti.

– Hallituksemme on muutoksen tarpeellisuudesta yksimielinen ja uskon, että meidän jäsenistömme on sisäistänyt tämän, mitä olemme heille viestittäneet.

Tilanteeseen on tullut muutos

Wardin mukaan naiskysymyksestä on kyselty säännöllisesti jäsenistöltä, mutta muutoksesta ei ole aiemmin liiemmin innostuttu. Nyt tilanne on muuttunut.

Viimeisimmän kyselyn mukaan 53,7 prosenttia kannatti naisjäsenyyttä. Vastausprosenttikin oli 73 prosenttia. Wardi myöntää, että yli puolet ei vielä riitä kumoamaan naiskieltoa.

– Kuitenkin tämä prosentti oli kasvanut vahvasti, minkä takia vietiin (asiaa) eteenpäin.

Pörssiklubilla on 1760 jäsentä, joista huomisen illan kokoukseen saapuu arviolta 400-450 henkeä. Wardin mukaan tarkkaa lukua on vaikea arvioida, koska paikalle voi tulla myös ilmoittautumatta.

Wardi ei halua spekuloida sillä, mitä mielikuvia pörssiklubista syntyy, jos huominen tai sitä seuraava kokous torppaa naisten pääsyn jäseneksi.

– Huomenna on äänestys. Katsotaan sen jälkeen, hän toteaa.

Kiusallinen sekaannus

Helsinkiläiset liikemiehet perustivat Pörssiklubin vuonna 1910. Klubin jäseneksi pääsee vain suositusten kautta. Naiset voivat vierailla klubilla kutsuttuina, mutta jäseniksi ei ole asiaa.

Vielä vuosi sitten Pörssiklubin viestintävastaava Juhani Mäkinen piti mahdollisena, että Pörssiklubi säilyy herrakerhona.

– Maailma muuttuu, mutta voi käydä niinkin, että todetaan, ettei tasa-arvoa pidä kaikkiin nurkkiin ängetä, Mäkinen totesi Kauppalehdelle (26.11.2017).

Pörssisäätiön toimitusjohtaja Sari Lounasmeri ilmoitti perään Twitterissä, että säätiö aikoo irtisanoa Pörssiklubin vuokrasopimuksen ja neuvotella sen uusiksi. Pörssiklubin vuokrasopimus on katkolla 2020.

Lounasmeri piti kiusallisena, että pörssi ja Pörssiklubi sotketaan toisiinsa, vaikka pörssiklubi hallinnoi vain seurustelutilojaan pörssitalossa.

– Meidän näkökulmasta sijoittamiseen ei liity mitään sukupuolta. Pörssin perusajatus on tasa-arvoinen, että jokainen voi olla omistaja, Lounasmeri sanoi MTV:lle (27.11.2017).

Suomalainen klubi saman edessä

Naiskeskustelua käydään myös Helsingin Suomalaisella Klubilla. 1870-luvun perua oleva fennomaanien perustama mieskerho toimii samassa talossa kuin kansallinen kokoomus. Se myös edustaa porvarillisia arvoja, vaikkakaan ei puoluetta.

Kokoomuksen puoluejohto on ilmoittanut jättävänsä Suomalaisesta Klubin, jos marraskuun äänestyksessä naisia ei hyväksytä kerhon jäseniksi.

Sisäministeri Kai Mykkänen (kok) on jo eronnut klubista.

Puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo totesi STT:lle, että vain miehet hyväksymä klubitoiminta on aikansa elänyttä.

Lisää aiheesta:

Helsingin Suomalaisessa Klubissa kuohuu – kiista naisten jäsenyydestä jatkuuHelsingin Suomalainen Klubi ei edelleenkään avaa jäsenyyttä naisille – vähemmistö esti muutoksen jäsenäänestyksessäJatkossa myös naiset pääsevät Helsingin Pörssiklubin jäseniksi – toinenkin äänestys meni läpiHelsingin Pörssiklubi äänesti naisten hyväksymisen puolesta – hyväksymistä kannatti 69 prosenttia, asia etenee toiselle äänestyskierrokselleSuomalaista Klubia uhkaa kokoomusjohtajien joukkopako – myös Petteri Orpo eroaa, jos naisia ei hyväksytä mukaan Pääsevätkö naiset jatkossa Pörssiklubin jäseniksi? Ensimmäinen äänestys tällä viikolla
KauppalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kauppalehti
  • 7.6.12:15
    Esko Aho

    KL: Ex-pääministeri Aho teki miljoonan talokaupat firman piikkiin

  • 14.05.202419:27
    Lakko

    Kauppalehti: Lakkolait tulossa voimaan lauantaina

  • 27.02.202320:59
    Ukrainan sota

    Yhdysvaltain uudessa Ukraina-avustuspaketissa neljä erilaista dronetyyppiä – tällaisesta paketista on kyse

  • 27.02.202306:24
    Autot

    Delta Auton toimitusjohtaja: Tässä tilanne, jolloin on parempi ostaa polttomoottoriauto sähköauton sijaan

  • 27.02.202306:17
    Luonto ja eläimet

    Äyriäistoukilla uskomaton kyky: Onnistuvat naamioimaan silmänsä näkymättömiksi