Sekä kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo että puoluesihteeri Janne Pesonen aikovat erota Helsingin Suomalaisen Klubin jäsenyydestä, jos yhdistys ei hyväksy jäsenikseen naisia.
Orpo ja Pesonen kertovat STT:lle, että yhdistyksen tulee hyväksyä marraskuussa jäsenikseen naiset, jotta he voisivat jatkaa omaa jäsenyyttään. Orpo toteaa, että vain miehet hyväksyvä klubitoiminta on aikansa elänyttä. Pesonen huomauttaa, että vain miehille suunnatut "kerhot" eivät ole enää tätä päivää.
Video: Pörssiklubin vuokrasopimusta ei jatketa, mikäli naiset eivät pääse mukaan (29.11.2017)
Suomalainen Klubi toimii samassa kiinteistössä kokoomuksen puoluetoimiston kanssa, ja yhdistykseen kuuluu muun muassa kokoomuksen johtomiehiä.
Ei suunnitelmia muutokselle
Helsingin Suomalaisella Klubilla ei näillä näkymin ole suunnitteilla jäsenyysehtojen muutosta. Puheenjohtaja Matti Viljanen sanoo, että naisten jäsenyyden suhteen tuskin tapahtuu mitään, sillä jäsenyyden sallimiseksi ei ole toistaiseksi suunnitelmia.
– Tämä on sen luokan kulttuurimuutoksen kysymys, että pitää hiljaa ja rauhassa kuulostella, mitä jäsenkunta miettii. Ei voi tehdä toimia, joilla aiheutetaan riitaa jäsenkunnan välille; sopua pitää rakentaa. Koska on yli 140 vuotta eletty, ei kai tämä asia yhteen hetkeen kaadu. Ollaan rauhallisia ja eletään niin kuin järjestömme on elänyt tähänkin asti.