Suomalaisten klassikkoherkkujen joukkoon on viime vuosina noussut kansainvälisen vaikutuksen ansiosta myös tumma suklaa.
Kansainväliset ruokatrendit, matkustelun yleistyminen ja uusien makujen rohkeampi kokeilu vaikuttavat myös suomalaisten suklaan syömiseen. Vielä muutama vuosi sitten suomalaiset totuttelivat tummaan suklaaseen. Nyt sen kulutus on huimassa nousussa; viime vuonna Nielsen Homescan -tiedon mukaan suomalaisten ostamista suklaalevyistä jo 30 prosenttia oli tummaa suklaata.
– Vielä ehkä viitisen vuotta sitten puhuttiin 20 prosentista. Kasvu on ollut valtaisaa, eikä loppua ainakaan vielä tällä hetkellä näy. Aiemmin tumma suklaa oli ehkä tiedostavien ja aikaansa seuraavien, pääsääntöisesti naisten valinta. Nyt siitä on tullut enemmän koko kansan suklaa, Fazerin brand manager Jonna Pelvo kertoo.
Kaukomaiden goji-marjoista palattiin lähiantimiin
Tumman suklaan lisäksi suklaatrendeissä samoin kuin yleisissä ruokatrendeissäkin näkyy nyt perusmakujen kunnioittaminen ja tietty konstailemattomuus. Reseptit voivat olla yksinkertaisia, mutta niissä panostetaan aiempaa enemmän laadukkaisiin raaka-aineisiin ja valmistusmenetelmiin.
– Tällä hetkellä trendikkäitä ovat esimerkiksi pitkään haudutetut ruoat ja aika perinteiset maut. Sama koskee suklaata: trendeissä korostuvat marjat, hedelmät ja pähkinät. Marjoista maistuvat erityisesti suomalaisille luonnostaan tutut maut, kuten mansikka, mustikka ja vadelma. Vielä pari vuotta sitten ihannoitiin goji-marjaa ja muita superfoodeja kaukomaista. Nyt ollaan palattu lähialueen tuotteisiin.
Myös meksikolaiset maut näkyvät nyt vahvasti ruokatrendeissä. Markkinoille onkin viime vuosina lanseerattu esimerkiksi useampia chilisuklaita.
– Aiemmin hyvinkin eksoottisista jutuista tulee meille pikku hiljaa tuttuja - ja oikeastaan niitä perusmakuja. Kenellekään ei varmaan ole enää eksoottista syödä oliiveja tai chiliä. Maailma muuttuu.
Petra Kiiski, petra.kiiski@mtv.fi
Uusimmat
-
15:06
Enemmistö suomalaisista vastustaa nykyisenkaltaista turkistarhausta – SDP linjannut tavoitteekseen lopettaa turkistuotannon
-
15:05
Hiihtomaajoukkueen jättäneen huoltopäällikön uusi osoite selvillä – "En voinut sanoa ei"
-
14:54
Euroopan unioniin 50 miljoonaa koronarokotetta suunniteltua nopeammin – Biontechin ja Pfizerin toimitus aikaistuu
-
14:53
EU-tuomioistuimelta siunaus Finnairin saamalle valtiontuelle – kilpailija valittaa päätöksestä
-
14:51
MTV Uutisten tiedot: Ruokaravintoloille tulossa tunnin helpotus aukioloaikoihin – eduskunta olisi sallinut aukiolon iltayhdeksään
-
14:42
Tarhaaja vaatii yli miljoonan euron turkiskauppojen peruuntumisesta satojentuhansien korvauksia valtiolta
-
14:40
Rauman telakka sai kahden autolautan tilauksen Australiasta – töitä luvassa 3500 henkilötyövuotta
-
14:34
MTV Uutisten tiedot: Rokotusjärjestyksen muuttamisesta ei päätöksiä vielä tänään – hallitus pohtii väliaikaisten koronarajoituslakien jatkoa
-
14:30
Anna Puu harvinaisessa yhteiskuvassa rakkaansa kanssa – poseeraavat hämmentävissä asuissa
-
14:29
Tulevaisuudessa syöpää saatetaan ehkäistä rokotteella – "syöpäsuvut" tutkijoiden apuna
-
14:25
Mies vei pommin poliisiauton viereen Nurmijärvellä – syyttäjä: Tarkoituksena tappaa kaksi poliisia
-
14:02
Pitikö THL liikkumisrajoituksia välttämättöminä vai ei? MTV Uutiset sai lausunnon haltuunsa – "THL suosittelee vahvasti"
-
13:59
MTV seuraa koronan etenemistä: Suomessa uusia tartuntoja 400, rokotteen ensimmäisen annoksen saanut lähes 1,2 miljoonaa
-
13:58
Suomessa 400 uutta koronatartuntaa ja neljä kuolemantapausta
-
13:47
Nuorin Astra Zenecasta laskimotukoksen saanut suomalainen on 20-vuotias – professori kertoo, miten harvinainen reaktio muodostuu
-
13:30
Ovatko kulttuurialan rajoitukset olleet laillisia? Pitäisikö käyttöön ottaa rokotepassi? Näin Annika Saarikko vastasi polttaviin kysymyksiin
-
13:29
Jukurit kiinnitti kaksi SM-liigan ikonia – huima määrä kokemusta hyökkäykseen
-
13:28
Tanska lopettaa kokonaan Astra Zenecan rokotteen käytön
-
13:27
SM-liiga-vahdin hämmästyttävä saldo vetää hiljaiseksi – uskomaton liuta nimimiehiä joutunut pettymään
-
13:23
Kari Aihiselta tärkeä muistutus – älä koskaan tee näin grilliruoalle: "Supersupertärkeä juttu"
-
Lataa lisää