Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä hetki New Yorkissa kirkasti Jani Toivolalle, että hänestäkin voi tulla vanhempi

8:06Hetki New Yorkissa muutti Jani Toivolan elämän suunnan – nyt isyys konkretisoitui teokseksiTapiola-salissa saa ensi-iltansa toukokuussa Jani Toivolan esitys Pantteri ja minä. Katso videolta, mistä esitys on saanut inspiraationsa. Toivola kertoo myös ajasta, jolloin pääsi eduskuntaan vuonna 2011 ensimmäisenä tummaihoisena ihmisenä.
Julkaistu 23.04.2023 14:07
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Jani Toivolasta tuli isä 10 vuotta sitten.

Tanssija-näyttelijästä ja entisestä kansanedustajasta Jani Toivolasta, 45, tuli isä kumppanuusvanhemmuuden kautta, kun hänen Pantteriksi kutsumansa tytär syntyi vuonna 2013.

– Silloin ei ollut Suomessa esikuvia ihan hirveästi siitä, että homomiehenä voisi saada lapsen. Opiskelin New Yorkissa 2000-luvun vaihteessa nuorena homopoikana ja haaveilin jo silloin isyydestä. Ajattelin, ettei se varmaan koskaan tule olemaan mahdollista. Olin opiskelujen ohella töissä ravintolassa ja sinne pamahti yhtäkkiä perhe, jossa oli kaksi isää ja adoptiotytär. Se oli sellainen hetki, joka mullisti ja muutti elämäni suunnan, Toivola kertoi Huomenta Suomessa 23. huhtikuuta.

Toivola on miettinyt tytärtä kasvattaessaan, minkälainen hän on tyttärensä rinnalla miehenä ja miehen mallina.

– Miten meidän välinen suhteemme muokkaa hänen suhdettaan miehiin, Toivola pohti.

Tapiola-salissa saa ensi-iltansa toukokuussa Jani Toivolan esitys Pantteri ja minä. Katso videolta, mistä esitys on saanut inspiraationsa. Toivola kertoo myös ajasta, jolloin pääsi eduskuntaan vuonna 2011 ensimmäisenä tummaihoisena ihmisenä.

Lisää aiheesta:

HS: Eero Ritala paljastaa tulleensa pari kuukautta sitten isäksi: "Parasta, mitä tiedän"Seksuaalikasvattaja Kaisa Merelä, 26, kyllästyi muiden määräilyyn ja teki oman menestystarinansa: "En voinut käsittää sitä, että joku muu päätti minun kohtalostani"Jani Toivola on ollut alusta asti kaksin tyttärensä kanssa – paljasti Puoli Seitsemän -ohjelmassa riipaisevan totuuden yksinhuoltaja-arjestaanKari Tapion poika Joona Jalkanen: "Kaipaan vanhempiani joka päivä"Jani Toivola avautuu nuoruudestaan homoseksuaalina: "Vaarallista, pelottavaa ja se tapahtui piilossa"Jani Toivola avaa eronsa taustoja: Hän ei ollut valmis vanhemmaksi
Jani ToivolaHuomenta SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Jani Toivola
  • 28.11.202414:50
    Talous

    Pikavippeihin sortuvat nyt keskituloiset perheelliset – Jani Toivola häpesi velkatilannettaan

  • 24.04.202307:58
    Studio Pääskysaari

    Kun Jani Toivola jäi isyyslomalle, sai hän Eero Heinäluomalta arvokkaan neuvon: "Hän osasi sanoa oikeat sanat"

  • 22.04.202312:02
    Studio Pääskysaari

    Jani Toivola kertoo koskettavan tarinansa: "Se on outo asia, että on isä ja isätön samaan aikaan"

  • 07.03.202313:40
    Seurapiirit

    Jani Toivolan suuri suru: "Rakas mummi nukkui pois"

  • 15.11.202219:04
    Maria Veitola

    Jani Toivola lapsihaaveistaan: "Minulla on sellainen tunne, että jossain on vielä joku lapsi, joka on tulossa"