Postissa digitalisaation aiheuttama myllerrys tulee jatkumaan rajuna lähivuodet. Posti kertoi tänään aloittavansa jälleen uudet mittavat yt-neuvottelut, joissa vähennystarve on enintään 860 henkilöä.
Väenvähennyksiä on odotettavissa myös tulevina vuosina, sillä jaettavan postin määrä vähenee ennusteiden mukaan lähivuosina vauhdilla. Posti rakentaa tilalle uutta liiketoimintaa, mutta sitä ei ole löydettävissä samaan tahtiin postin vähentymisen kanssa.
– On hyvin mahdollista, ja todennäköistä, että tällä vuosikymmenellä joudumme edelleen jatkamaan sopeutustoimia, Postin toimitusjohtaja Heikki Malinen sanoi tiedotustilaisuudessa.
Kirjeitä ja muita osoitteellisia lähetyksiä jaettiin viime vuonna kahdeksan prosenttia vähemmän kuin toissa vuonna. Jakelumäärän lasku vähensi Postin liikevaihtoa viime vuonna noin 75 miljoonaa euroa, ja tänä vuonna Posti arvioi liikevaihdon menetyksen olevan samaa luokkaa.
Posti arvioi, että ilman väen vähennyksiä ja muita toimia sen tulos putoaisi merkittävästi tappiolle.
Postilain uudistus vireillä
Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU:n puheenjohtaja Heidi Nieminen arvioi STT:lle, että Posti pyrkii palvelua heikentämällä ajamaan muutosta postilain yleispalveluvelvoitteeseen, jonka mukaan posti pitää jakaa viitenä päivänä viikossa.
– Siellä on ilmeisesti ajateltu, että lainsäätäjä purkaa heiltä velvoitteita. Nyt totutetaan asiakkaita siihen, että viitenä päivänä viikossa ei posti enää kulje, Nieminen sanoi.