Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä näyttää Helsinkiin avautuva uusi Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Arkkitehtitoimiston mallikuva museon julkisivusta Helsingin Eteläsataman Makasiinirannassa.
Arkkitehtitoimiston mallikuva museon julkisivusta Helsingin Eteläsataman Makasiinirannassa.JKMM Architects
Julkaistu 11.09.2025 11:16

MTV UUTISET – STT

Arkkitehtuuri- ja designmuseon odotetaan avautuvan Eteläsatamassa 2030.

Uuden arkkitehtuuri- ja designmuseorakennuksen suunnittelukilpailun voittajaksi on valittu yksimielisesti suunnitelma nimeltä Kumma. Suunnitelman tekijä on JKMM Arkkitehdit.

Uusi rakennus on suunnitteilla Helsingin Eteläsataman Makasiinirantaan. Kaksivaiheisessa kansainvälisessä kilpailussa on etsitty suunnitelmaa noin 10 000 neliömetrin kokoisen museorakennuksen toteuttamiseksi.

Finalistiesittelyn mukaan Kumma-suunnitelmassa museorakennus on tiivis ja matala, minkä ansiosta tärkeitä näkymiä Tähtitornin puistosta Kauppatorille ja Katajanokalle säilyy.

Mittasuhteita kehutaan kauniiksi, ja lisäksi suunnitelma saa kiitosta siitä, että rakennukseen pääsee sekä Kauppatorin että Laivasillankadun puolelta niin, että pohjakerroksen näyttelytila avautuu kävijöille heti sisälle tultaessa.

Arkkitehtuuri- ja designmuseoArkkitehtitoimiston mallikuva museon sisätiloista.JKMM Architects

Uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon odotetaan avautuvan Eteläsatamassa 2030.

Anonyymiin kilpailuun hyväksyttiin yli 600 ehdotusta. Muut finaalissa mukana olleet ehdotukset olivat Moby, Tau, Tyrsky ja City, Sky and Sea.

Voittaja julkistettiin kutsuvierastilaisuudessa Helsingissä. Tapahtuma lähetettiin myös livestriiminä Helsinki-kanavalla.

Finalistit esillä näyttelyssä

Finalistiviisikko julkistettiin viime joulukuussa, ja sen jälkeen finalistit kehittivät ehdotuksiaan niin tuomariston antaman kuin muutoin kerätyn palautteen perusteella. 

Lokakuussa Arkkitehtuuri- ja designmuseossa avautuu kilpailun antia esittelevä Torille!-näyttely, jossa esitellään kaikki finalistit.

Voittajan valinnan jälkeen alkaa jatkokehitysvaihe, jonka aikana konseptia ja rakennusta on määrä kehittää yhteistyössä museon käyttäjäryhmien kanssa. Finalisteja esittelevän näyttelyn yleisö voi antaa palautetta ja ideoita.

Valtio ja kaupunki pääomittamassa

Uuden museorakennuksen toteutuksesta vastaa Suomen valtion ja Helsingin kaupungin museohanketta varten perustama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy ADM. 

Museon toiminnasta vastaa Suomen arkkitehtuuri- ja designmuseosäätiön omistama osakeyhtiö AD-museo, johon aiemmat Designmuseo ja Arkkitehtuurimuseo kokoelmineen ovat jo yhdistyneet.

Valtio on sitoutunut Suomen arkkitehtuuri- ja designmuseosäätiön pääomittamiseen yhteensä 60 miljoonalla eurolla, ja Helsingin kaupunki on päättänyt pääomittaa vastaavan summan. 

Säätiön on kerättävä yksityisiltä pääomittajilta vähintään 30 miljoonaa euroa kaupungin ja valtion viimeiseen pääomalahjoituserään mennessä.

Samalle alueelle on aiemminkin kaavailtu merkittävää museoprojektia. 

Nykytaiteen museo Guggenheimia kaavailtiin Etelärantaan 2010-luvulla pariinkin otteeseen, ja arkkitehtuurikilpailulle ehdittiin valita voittajakin. Suunnitelmat kuitenkin kuopattiin vuonna 2016.

Lisää aiheesta:

Helsingin ytimeen nousemassa uusi, sadan miljoonan euron maamerkki – "Sukkien pitää pyöriä"Tästä kohauttaneessa Suvilahti-hankkeessa on kyse – Mikko Leppilampi pitää yleisön reaktiota ymmärrettävänä: "Mukana tulee vastuu, joka täytyy kantaa"Helsingin rantaan nouseva Katajanokan Laituri edustaa metsää ja kestävää rakentamista – katso havainnekuvat arkkitehtikilpailun voittajastaKansallismuseon lisärakennuksesta tulee myyttinen ufo-lautanen – tämä työ voitti 80 000 euron palkinnon, katso kuvat!Kansallismuseon pihapiiri kokee täysmyllerryksen: Katso, onko sinun suosikkisuunnitelmasi myyttinen ufo-lautanen vai urbaani niittymaisemaFinlandia-talosta ihmisten kohtaamispaikka ja osa elävää kaupunkia – peruskorjauksessa etsitään ratkaisua marmoriseinän ikuisuusongelmaan
HelsinkiKulttuuriArkkitehtuuriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 06:08
    Lapset

    Äidin pahin painajainen: Taapero karkasi päiväkodista, eikä sitä edes huomattu

  • Eilen11:52
    Julkinen liikenne

    Mies masturboi yöbussissa ja uhkaili matkustajia Helsingissä – lausui kylmäävän kommentin

  • ti21:40
    Onnettomuudet

    Merivartiosto: Ihminen kuollut Helsingissä "epäselvässä onnettomuudessa"

  • ti11:16
    Hjallis Harkimo

    Hjallis Harkimon helsinkiläisyys ratkesi

  • ti10:21
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt