Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talouden kriisiytyminen on lisännyt perheiden hätää – lasten ja nuorten hyvinvointia voi turvata yksinkertaisella tavalla

2:11Nämä tekijät edistävät mielenterveyttä – asiantuntijoiden vinkit vanhemmilleNämä tekijät edistävät mielenterveyttä – asiantuntijoiden vinkit vanhemmille
Julkaistu 29.06.2023 13:42
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Lasten ja nuorten mielenterveysongelmat ovat lisääntyneet huolestuttavasti. Lasten ja nuorten pahoinvointi lisääntyi koronapandemian aikana ja talouden kriisiytyminen on lisännyt perheiden hätää.

Aiheesta keskusteltiin Porin SuomiAreenassa.

– Lasten mielenterveyden oireilu on tosiasiassa alkanut jo 2000-luvun alkupuolella ja lisääntynyt siitä jatkuvasti. Varsinaisesti mielenterveyden ongelmat eivät ole lisääntyneet, mutta oireilu on lisääntynyt. Lapset ja nuoret osaavat kertoa olostaan ja sanoittaa pahaa oloaan, lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen sanoo.

Kun huoli herää, pitäisi pysähtyä kuuntelemaan mitä lapsella tai nuorella on mielessä ja mistä kaikesta on kyse. 

– Ensin pitää arvioida ongelma ennen kuin lähdetään ratkaisemaan sitä. Taustalla voi olla kiusaamista, kaltoinkohtelua, kuormitusta, oppimisvaikeuksia, neuropsykiatrisia häiriöitä tai muita häiriöitä. Aina ei ole kysymys masennuksesta tai ahdistuksesta, lastenpsykiatrian erikoislääkäri Anita Puustjärvi Kuopion yliopistollisesta sairaalasta sanoo.

Puustjärvi huomauttaa, että lasten ja nuorten mielenterveyden hoito vaatii pitkäjänteisyyttä.

Lue myös:

Mielenterveysongelmat ovat jo yleisin syy työkyvyttömyyseläkkeelle – Kriisipuhelimeen tulee yli 400 000 yhteydenottoa vuodessa

Some lisännyt pahoinvointia

Lastenpsykiatrian erikoislääkärin mukaan nykyisessä somemaailmassa on omat vaaransa, jotka osaltaan ovat lisänneet lasten pahoinvointia.

– Nyt tiedetään, että esimerkiksi pienten lasten ruuduille altistuminen on vaaraksi psyykkiselle kehitykselle. Myös se on riskitekijä lapsen normaalin kehityksen kannalta, jos pienen lapsen kanssa oleva aikuinen on paljon ruutunsa takana, Puustjärvi sanoo.

Mielenterveyttä edistäviä ja ongelmia ehkäiseviä keinoja ovat riittävä lepo, riittävä liikunta, hyvä ravinto, sosiaaliset suhteet ja mielekäs tekeminen, Pekkarinen listaa. 

– Kaikissa näissä on lasten ja nuorten elämässä tapahtunut viimeisen 20 vuoden aikana heikennystä. Jos fokusoimme näihin, voimme jo ennaltaehkäistä hyvin paljon ongelmia. Vanhemmat tarvitsevat tukea vanhemmuuteen.

– Perheessä, jossa ei ole hyvää ravintoa, jossa ei liikuta eikä nukuta ei voi kasvaa terveitä yksilöitä. Sen kaikki tutkimuskin osoittaa, Pekkarinen huomauttaa.

Lue myös: Nuorilla kriisipuhelimeen soittavilla miehillä aiempaa pahempi olo, kertoo Mieli ry

Perheessä koettu stressi vaikuttaa lapsiin

Lapsiasiavaltuutettu muistuttaa, että vanhemmat ovat ensisijaisesti vastuussa lasten ja nuorten kasvatuksesta ja hyvinvoinnista.

– Lapsella ja nuorella iän myötä lisääntyy myös oma vastuu, mutta hän kasvaa ikäänkuin meidän aikuisten kuvaksi. Monessa perheessä tehdään todella paljon töitä. Niissä perheissä, joissa ei ole töitä, voidaan muista syistä huonosti. Kaikki tämä heijastuu lapsiin.

– Yksi taakka, joka lisää lasten mielenterveysongelmia tutkitusti, on perheessä koettu taloudellisiin ja parisuhteisiin liittyvä stressi. Pyydän, että näihin asioihin kiinnitetään erityistä huomiota eikä heikennetä perheiden taloudellista tilannetta. Se on yksinkertainen tapa turvata lasten ja nuorten hyvinvointi, kun vähennetään stressiä perheissä, Pekkarinen sanoo.

Lisää aiheesta:

Miksi nuori vahingoittaa itseään? "Itsetuhoisuus on se, millä pääsee osastolle"Lapsiasiavaltuutettu: "Lapset jauhautuvat rikki järjestelmässämme"Ruuhkavuodet koettelevat vanhempia aiempaa enemmän – "Lievemmätkin oireilut olisi tärkeä hoitaa"Lapsiasiavaltuutettu: Keskustelu lasten ja nuorten mielenterveydestä jumittaa käsitteiden tasollaMitä on hyvä vanhemmuus? Psykologi varoittaa nykyilmiöstä: "Siitä olisi hyvä päästä pois"Näin lapsen mielenterveysongelmat oireilevat: "Mieluummin lähtee kysymään apua liian aikaisin kuin liian myöhään"
LapsetMielenterveysSuomiAreena 2023NuoretTerveys ja hyvinvointiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • Eilen17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • ti15:07
    Nuoret

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • ti08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida

  • 26.10.09:59
    Influenssa

    Pieni lapsi on viruslinko – asiaan väläytetty uutta ratkaisua

  • 22.10.12:30
    Viiden jälkeen

    Moni urheileva lapsi ja nuori kärsii rasitusvammoista – näin niitä voi ehkäistä