Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
AFP / Lehtikuva
Julkaistu 30.06.2019 13:47
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Äärimmäiset helteet ovat aiheuttaneet Ranskassa merkittäviä vahinkoja ja jopa ihmisten kuolemia. Vapaa toimittaja, Huomenta Suomen Pöllöraadistakin tuttu Eeva Lehtimäki kertoo, millaista elämä ennätyksellisen kuumuuden keskellä on.

Lehtimäki on parhaillaan Uzèsin kaupungissa lähellä pikkukylää, jossa mitattiin perjantaina maan lämpöennätys, 45,9 astetta. 

– Täksi päiväksi on ennustettu 38 astetta. Perjantaina oltiin noin 43 asteessa, Lehtimäki kertoo.

– Kyllähän se voimille käy, Lehtimäki tiivistää.

"Kaikki retket on nyt siirretty"

Kuumuus on korventanut Etelä-Ranskaa niin pahasti, että lämpötilat ovat pysyneet epämiellyttävän korkeina poikkeuksellisesti myös yöaikaan.

Päiväsaikaisin ulkona ei voi juuri ahkeroida, ja esimerkiksi ruokaostokset on hoidettava aikaisin aamulla. Vasta kello iltakahdeksan jälkeen alkaa toden teolla viiletä.

– Tässä asunnossa on kolme tuuletinta. Ilman niitä olisi tosi tukalaa, Lehtimäki kuvailee.

Etenkin Lehtimäen perjantai meni käytännössä kokonaan sisätiloissa lueskellessa ja rentoutuessa.

– Kun on mennyt yli 40 asteen, on pitänyt pysyä paikallaan. Kaikki retket on nyt siirretty, Lehtimäki sanoo.

Äärimmäiset sääilmiöt mietityttävät

Tällaista on Ranskan tappohelteissä: Päiväsaikaan ulos ei ole asiaa, elohopea kipuaa reilusti yli 40 asteen – ennätyskuumuuden keskellä lomaileva Eeva Lehtimäki: "Kyllähän se voimille käy"

Lämpö on aiheuttanut Ranskassa jo merkittäviä vahinkoja. Helteen on raportoitu tappaneen maassa neljä ihmistä, ja kymmenet talot ovat tuhoutuneet maan eteläosassa.

Maailman ilmatieteen järjestö WMO:n mukaan ilmastonmuutos on jo lisännyt sään ääri-ilmiöitä. Ranskan ennätyshelteet herättävätkin ajatuksia myös Lehtimäessä.

– Sään kanssa pitää oppia elämään. Kuumat jaksot ja äärisääilmiöt ovat varmaan tulleet jäädäkseen. Toki se mietityttää, Lehtimäki toteaa.

Lisää aiheesta:

Kreikan Akropolis kiinni kuumimpien tuntien ajaksi – tämä Etelä-Eurooppaa koettelevista "tappohelteistä" tiedetään Yli 45 asteen käristys! Kolme Italiassa asuvaa suomalaista kertoo, miten selviytyä vaarallisessa helteessäKauppareissu vastaa saunomista – Firenzessä asuva suomalainen kertoo arjesta vaarallisessa helteessä: "Tuntuu aivan hirveältä"Hirmuhelteillä kummia vaikutuksia – brittieliitti saa riisua päähineen ja takin laukkakisoissa, Pariisissa laskettu nopeusrajoituksiaÄärisää piinaa planeettaa joka puolella: USA:ssa jo 16 kuollut kylmyyteen, Australiaa käristää 46 asteen helle – Onko tämä vasta alkua?Suomalainen pariskunta lomailee lähes 50 asteen superhelteessä Australiassa – "Ulos meneminen on melkein kuin tulisi nyrkkeilyhanskalla päin näköä"
SääLomaRanskaKesäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen11:13
    Syksy

    Talvi on toistaiseksi peruttu – sääkartalla marraskuun lopussa hämmentävä yllätys: "Oho!"

  • ke15:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä

  • ke10:58
    Espanja

    "Hurja luku" – sääkartalla jotain ennennäkemätöntä vuodenaikaan nähden

  • ti10:58
    Lumi

    Nyt sataa lunta: Katso pahaenteiset kuvat

  • ti05:51
    Myrskyt

    Ainakin yksi kuoli trombin kaadettua nostokurkia Ranskassa