Gatesien palkitsema hartsikondomi taklaa kumin käytön haasteet.
Voiko kondomi edistää naisen itsemääräämisoikeutta, mutta myös lisätä vulvallisen ja peniksellisen nautintoa seksin aikana?
Näin väittävät ainakin hartsikondomin käyttäjät ja suomalaiset jälleenmyyjät.
Lue myös: Yksi kondomi ei välttämättä riitä koko aktin ajaksi – näissä tapauksissa kumi pitää vaihtaa
Gatesin säätiö palkitsi innovatiivisuudesta
Kondomi on ainoa ehkäisyväline, joka suojaa seksitaudeilta, mutta esimerkiksi monet penikselliset kokevat sen vähentävän tuntoa ja siten nautintoa seksistä. Kondomi ei myöskään sovellu ilman askartelua suuseksisuojaksi vulvalliselle. Hartsikondomin sanotaan taklaavan haasteet.
Kolumbian Bogotassa valmistetut Uniq-hartsikondomit voittivat vuonna 2013 kansainvälisen Bill ja Melinda Gatesin säätiön kilpailun, jossa etsittiin maailman innovatiivisinta kondomia.
Synteettisestä hartsista valmistetut kondomit ovat jopa viidestä kahdeksan kertaa lateksikondomeja ohuempia, mutta silti jopa neljä kertaa kestävämpiä.
Ohuinkin lateksikondomi on paksuudeltaan 0,04 millimetriä, kun synteettisestä hartsista valmistettujen paksuus on vain 0,008 millimetriä.



