Taidehistorioitsija Riitta Konttinen sukelsi suomalaisten suurtaiteilijoiden arkielämään
Kirjapiirin kuudennen jakson vieraaksi 9. marraskuuta saapuu taidehistorioitsija Riitta Konttinen, joka on kirjoittanut teoksen Tuusulanjärven taideyhteisöstä.
Taidehistorioitsija Riitta Konttisen uusin teos Onnellista asua maalla on tietoteos Tuusulanjärven taiteilijayhteisöstä, johon kuuluivat kirjailija Juhani Aho, runoilija J.H. Erkko, säveltäjä Jean Sibelius sekä taidemaalarit Venny Soldan-Brofeldt, Eero Järnefelt ja Pekka Halonen.
Konttisen kiinnostus Tuusulanjärven taiteilijayhteisöön heräsi hänen kirjoittaessaan Venny Soldan-Brofeldtin elämänkertaa, jolloin hän joutui käsittelemään hiukan laajemmin kuvataiteilijan elinympäristöä.
– Taiteilijayhteisöistä on kirjoitettu ennenkin, mutta enemmän suurmiesten näkökulmasta. Tässä teoksessa on eri näkökulma. Mitä oli taiteilijayhteisön arkielämä? Konttinen kysyy.
Kotiseuturakkaus oli osasyy kirjan kirjoittamiseen. Konttinen on asunut Järvenpäässä vuodesta 1979 lähtien.
Taiteilijayhteisön unohdettujen asukkaiden kokemukset kiinnostivat
Konttisen mielestä jokaisessa Tuusulanjärven taideyhteisön hahmossa on mielenkiintoisia piirteitä, ja jokaista kohden esiin nousee jotakin omalaatuista. Taidehistorioitsijan kirjassa tarkastellaan myös vaimojen elämännäkemystä ja merkitystä tällaisessa yhteisössä.
– Muut asukkaat, kuten lapset ja palvelijat, unohdetaan helposti. Ei tällaisia koteja olisi voitu pyörittää ilman palvelusväkeä, Konttinen muistuttaa.
Konttinen pääsi taiteilijayhteisön maalaisidylliin sisään tutkimalla aineistoja, jotka ovat eri puolella Suomea eri arkistoissa. Kirjeenvaihto ja päiväkirjat olivat tärkeää materiaalia.
Seuraavana vuorossa teos naistaiteilijoiden ystävyydestä
Konttinen päätyi tietokirjojen kirjoittajaksi väiteltyään tohtoriksi 1880-luvun naistaiteilijoista. Hänelle oli valtava pamaus tajuta, miten lahjakkaat naistaiteilijat oli unohdettu, melkein kuin lakaistu maton alle. Myös seuraava teos käsittelee naisia taidemaailmassa. Taiteilijatoveruuteen keskittyvässä teoksessa seurataan naistaitelijoiden elinikäistä ystävyyden kaarta kirjeenvaihdon kautta. Kirja on osa Hämeenlinnan ja Kuopion taidemuseoiden kanssa toteutettavaa projektia, johon liittyy myös Helene Schjerfbeckin, Maria Wiikin, Helena Westermarckin ja Ada Thilénin teoksista koottu näyttely.
– Valitettavasti Schjerfbeck on hävittänyt paljon kirjeenvaihtoa tai pyytänyt sukulaisiaan polttamaan kirjeitä, Konttinen pahoittelee.
Taidehistorioitsija ei omalla vapaa-ajallaan lue pelkästään taidemaailmaan keskittyviä teoksia, vaan Konttinen on myös innokas kaunokirjallisuuden ystävä. Hän nostaa omiksi lukusuosikeikseen Erkki Tuomiojan isoäidistään Hella Wuolijoesta kirjoittaman kirjan Häivähdys punaista sekä Ulla-Lena Lundbergin teoksen Jää.
– Jää on todella hieno ja vaikuttava kirja, josta erityisen tekee ihmismielen ymmärryksen kirkkaus ja henkilöiden eläväisyys. Teoksessa on pelkistettyjä mutta voimakkaita kuvia ja tunnelmia, Konttinen kuvaa.
Kirjapiiri AVAlla lauantaisin klo 17.30. Uusinnat maanantaisin klo 23.00.
Teksti: Emmi Maaranen
Uusimmat
-
15:50
Iltalehti: Nuorisosäätiön entinen johtohahmo Perttu Nousiainen on tunnustanut rikoksensa
-
15:45
Herttuatar Meghan täytti 41 vuotta – kuninkaallinen perhe onnitteli hiljattain otetuilla kuvilla
-
15:42
Tätä mozzarellasalaattia kannattaa testata – Harri lupaa "kiihottavan makuelämyksen"
-
15:41
Pörssisähkö ennätyshinnoissa maanantaina – asiantuntija kuvailee tilannetta "aika ikäväksi"
-
15:28
Iskut Ukrainan ydinvoimalaan eivät aiheuta suoraa uhkaa Suomelle, arvioi Säteilyturvakeskus
-
15:06
Suomalaiset koodaajalahjakkuudet kilpailevat tietotekniikkaolympialaisissa Indonesiassa
-
15:05
Poliisille tutkintapyyntö junaliikenteen kaapelivauriosta pääradalla Tampereen ja Riihimäen välillä
-
15:05
Esapekka Lappi jakoi hilpeän otoksen Suomen MM-rallin palkintokorokkeelta – näky oli mitä erikoisin: "Vuoden urheilukuva!?"
-
14:49
Suomikin osallistuu ukrainalaisten sotilaskoulutukseen – tavoitteena kouluttaa noin 10 000 ukrainalaiselle vapaaehtoiselle sotilaan perustaidot
-
14:45
Tshadissa sotilashallitus rauhanneuvotteluihin kapinallisryhmien kanssa
-
14:42
HIFK värväsi Jokereista ja Leijonista tutun valmentajan
-
14:28
Yllättävän harva on kikkaillut – Kuluttajaliitto muistuttaa ilmiselvästä keinosta sähkölaskun pienentämiseen: "Kannattaa aina"
-
14:23
Salkkarit-hahmolle kylmä vastaanotto vankilassa: "Menet selliisi tai itket ja menet"
-
14:18
Autokauppahuijari jäi kiinni – näin epäilty huiputti myyjiä maksun kanssa
-
13:35
Kemin Ritikassa pyöräili sekava mies pitkä ase selässä – hallusta löydettiin haulikon patruunoita
-
13:25
SM-liigatähti perustelee siirtoaan KHL:ään sakeasti: "Saatko usein mahdollisuutta elää Venäjällä?"
-
13:24
Kiina-asiantuntija: Peking ei halua sotaa Taiwanin kanssa vaan keskittyy tulevaan puoluekokoukseen
-
13:17
Emmerdale-tähti Sam Gannon, 31, on kuollut
-
13:16
Koulut alkavat usealla paikkakunnalla tällä viikolla – näin teet lasten koulumatkasta turvallisen
-
13:07
USS Kearsarge on lähtenyt Helsingin satamasta – tänne alus matkaa seuraavaksi
-
Lataa lisää