Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syytteet väkivaltaisesta mellakasta kaatuivat – Jesse Torniaiselle vankeutta pahoinpitelyistä

Keski-Suomen käräjäoikeudessa on käsitelty Jyväskylän väkivaltaista mellakkaa vuoden 2015 elokuulta
Keski-Suomen käräjäoikeudessa on käsitelty Jyväskylän väkivaltaista mellakkaa vuoden 2015 elokuultaStr / Lehtikuva
Julkaistu 21.04.2017 15:26(Päivitetty 21.04.2017 17:26)

MTV UUTISET - STT

Keski-Suomen käräjäoikeus on hylännyt syytteet väkivaltaisesta mellakasta ja sen johtamisesta Jyväskylän uusnatsimellakkajutussa.

Osa syytetyistä tuomittiin Jyväskylän Sokoksella tehdyistä pahoinpitelyistä tai muista rikoksista.

Pisimmän tuomion, 50 päivää ehdotonta vankeutta, sai Jesse Torniainen, joka syyllistyi kahteen pahoinpitelyyn. Syyttäjä vaati Torniaiselle myös tuomiota väkivaltaisen mellakan johtamisesta.
Mellakan johtamisesta syytettiin myös kahta muuta miestä, jotka niin ikään tuomittiin muista rikoksista. Toinen heistä sai 30 päivää ehdollista vankeutta haitanteosta virkamiehelle ja toinen ampuma-aserikoksesta 60 päiväsakkoa eli 480 euroa maksettavaa.

Viidelle muulle jaettiin ehdollisia vankeustuomioita pahoinpitelyistä tai haitanteosta virkamiehelle. Kymmenen syytteet kaatuivat kokonaan.

Maassa makaavia potkittiin ja lyötiin 

Toissa vuoden elokuussa tehtyjen pahoinpitelyjen kohteena oli kolme ihmistä, joista yksi oli Jyväskylän vuoden 2013 kirjastopuukotuksen uhri. Poliisi ja sittemmin syyttäjä ovat epäilleet uusnatsien tunnistaneen hänet.

Oikeudessa käytiin läpi tapahtumien kulkua muun muassa valvontavideoiden ja todistajien kertomusten avulla. Joukko uusnatseja oli kokoontunut Asemakadun ja Vapaudenkadun risteyksessä ja edennyt Sokokselle, jonka ovien edessä kaksi joukon jäsentä esti poliiseja pääsemästä sisään. Apuna tässä käytettiin ainakin kilpeä.

Videokoosteen perusteella pääosa syytetyistä jäi Sokoksen ulko-oven luokse. Ensimmäisenä meni sisään ja viimeisten joukossa tuli ulos Torniainen, joka oli sisällä noin 45 sekuntia. Lyhyessä ajassa pahoinpideltiin kahta maassa makaavaa miestä lyöden ja potkien päähän ja vartaloon. Lisäksi lyöntejä ja potkuja osui naiseen, joka yritti suojata maassa makaavaa miestä.


Oikeus perusteli mellakkasyytteiden hylkäämistä sillä, että liikkeellä ollut joukko ei muodostanut laissa tarkoitettua väkijoukkoa. Väkeä oli väkijoukoksi liian vähän. Lisäksi oikeus katsoi, että hallituksen esityksessä väkijoukolla tarkoitetaan joukkoa, jonka jäseniä ei voi helposti yksilöidä. 

Syytettynä oli 22 henkilöä. Lisäksi poliisi otti kiinni 16, jotka rajattiin esitutkinnan ulkopuolelle.

Lipputangot ja kilvet annettiin pitää 

Oikeus määräsi tuomitut maksamaan pahoinpitelyjen uhreille 1 500 euron, 600 euron ja 400 euron kärsimyskorvaukset. Syyttäjän vaatimukset lippujen, lipputankojen ja kilpien menettämisestä valtiolle hylättiin. Oikeuden mukaan jäi näyttämättä, että liput ja kilvet olisivat erityisen soveliaita tahallisen rikoksen tekemiseen. 

Torniainen on aiemmin käräjillä tuomittu Helsingin asema-aukion törkeästä pahoinpitelystä kahdeksi vuodeksi vankilaan. 
Osa syytetyistä myönsi pahoinpitelyn, mutta kaikki kiistivät mellakan.

Lisää aiheesta:

Perätöntä velkaa perinyt kaksikko pieksi miehen jengitiloissa – uhkasivat "tien päähän kävelyllä"Tuomio vartijoiden suuressa väkivaltavyyhdissä: Osa Avarnin järjestyksenvalvojista tuomittiin, osan syytteet kaatuivat17-vuotiasta puukotettiin isolla joukolla – jotain meni pieleen ja juttu jäi kokonaan selvittämättäOikeus vangitsi Tampereen parvekesurmasta epäillyn 38-vuotiaan miehen – taustalla väkivalta- ja petostuomioitaAsema-aukion hyppypotkusta tuomittu uusnatsi tänään hovioikeudessa – käräjäoikeudesta kahden vuoden vankeustuomioSyyttäjä vaatii kolmelle uusnatsille tuomiota väkivaltaisen mellakan johtamisesta – yhdellä itse tehty putkihaulikko
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:16
    Vihti

    Kuollut mies löytynyt Vihdistä

  • 12:02
    Mitä ihmettä?

    Video: Kimaltava kappale ihmetyttää Helsingin taivaalla – tästä on kyse

  • 11:23
    Orpon hallitus

    STT:n tiedot: Hallitus sopuun valtatie 9:n rahoituksesta

  • 11:13
    Orpon hallitus

    Hallitus löysi korvaavat säästöt elokuva-alan leikkauksille

  • 11:03
    Sää

    Pulkat esiin – lumi vyöryy nyt myös etelään