Uhri kuoli päiviä myöhemmin, mutta oikeus ei löytänyt näyttöä, että Torniainen olisi syyllinen kuolemaan.
Helsingin hovioikeus käsittelee tänään Asema-aukion hyppypotkua, josta uusnatsi Jesse Eppu Oskari Torniainen tuomittiin kahdeksi vuodeksi vankilaan.
Käräjäoikeuden viime joulukuussa antaman tuomion mukaan Pohjoismaiseen vastarintaliikkeeseen (PVL) kuuluva Torniainen syyllistyi törkeään pahoinpitelyyn potkaistessaan toista miestä, joka kuoli päiviä myöhemmin sairaalassa.
Tuomioistuin ei löytänyt näyttöä siitä, että Torniainen olisi syyllinen uhrin kuolemaan.
Syyttäjä Anja-Riitta Rinkinen kertoi heti tuomion jälkeen vievänsä asian hovioikeuteen. Hän vaati käräjillä rangaistukseksi viidestä ja puolesta vuodesta kuuteen vuotta vankeutta.
Istunnon aluksi on tänään määrä kuulla ensin Torniaista itseään ja sen jälkeen kahta todistajaa. Tämän jälkeen oikeus kuulee yleisön läsnä olematta lääkäreitä ja käsittelee lääkärinlausuntoja. Päivän lopuksi kuullaan julkisessa osiossa vielä osapuolten loppulausunnot.
Torniainen on uusnatsijärjestö PVL:n aktiivi ja järjestöön linkittyvän Pohjoinen perinne -yhdistyksen puheenjohtaja. Pirkanmaan käräjäoikeus julisti marraskuussa molemmat järjestöt lakkautetuiksi. Lakkauttamista vaati Poliisihallitus.
Käräjäoikeus: Epäselvää, olisiko uhri kuollut ilman omaa vaikutustaan
Torniaisen tuomioon johtanut teko tapahtui Pohjoismaisen vastarintaliikkeen mielenilmauksen yhteydessä syyskuussa 2016. Torniainen otti juosten vauhtia ja potkaisi toista miestä hyppypotkulla rintaan. Potku oli niin voimakas, että uhri kaatui oikeuden mukaan "suorilta jaloin" katuun ja löi päänsä.
