Syyttäjä vaatii kolmelle uusinatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen jäsenelle tuomiota väkivaltaiseen mellakan johtamisesta.
Syytettyinä ovat muun muassa aiemmin vastarintaliikkeen Suomen-johtajana toiminut mies ja Jesse Torniainen, joka tuomittiin Helsingin asema-aukion törkeästä pahoinpitelystä kahdeksi vuodeksi vankilaan. Asema-aukion jutun tuomio ei ole lainvoimainen.

Torniaiselle syyttäjä vaatii mellakkajutussa kymmenen kuukauden ehdotonta vankeutta. Syyttäjän mukaan Torniainen oli hyökännyt kauppakeskus Sokokseen ensimmäisenä ja potkaissut uhrien suuntaan. Torniainen oli hyökännyt yhden uhrin kimppuun, lyönyt tätä useita kertoja ja yllyttänyt näin muita pahoinpitelyyn, haastehakemuksessa todetaan.
Torniainen on kiistänyt mellakan johtamisen ja myös hänen käsityksensä väitetyistä pahoinpitelytilanteista eroavat syyttäjän näkemyksestä.
Torniaisen lisäksi mellakan johtamisesta syytetään kahta muuta miestä. Tapahtuma-aikana järjestön Suomen-johtajana toimineelle miehelle syyttäjä vaatii seitsemän kuukauden ehdollista rangaistusta. Kolmannelle mellakan johtamisesta syytetylle syyttäjä vaatii kahdeksan kuukautta ehdollista.


