Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyttäjä vaatii oikeusupseerille sakkoja virkavelvollisuuden rikkomisesta – laiminlöi tehtäviään niin, että rikosasiat vanhenivat

Vastauksen mukaan syytetty kertoi loppukesästä ja syksyllä 2018 esimiehelleen ja prikaatin komentajalle työkuormastaan ja viivästymisistä.
Vastauksen mukaan syytetty kertoi loppukesästä ja syksyllä 2018 esimiehelleen ja prikaatin komentajalle työkuormastaan ja viivästymisistä.All Over Press
Julkaistu 05.05.2023 05:40

MTV UUTISET –  STT

Kymenlaakson käräjäoikeuden on määrä antaa tänään tuomio jutussa, jossa syyttäjä vaatii sakkorangaistusta Karjalan prikaatin oikeusupseerina toimineelle miehelle. Syyttäjän mukaan mies laiminlöi työtään rikosasioiden valmistelussa ja esittelyssä sillä seurauksella, että noin 30 sotilasrikosasiassa syyteoikeus vanheni.

Rikosasiasta voidaan syyttää vain tietty aika epäillyn rikoksen tapahtumisen jälkeen. Jos epäillystä rikollisesta teosta kuluu liian kauan, syyteoikeus vanhenee, eikä ihmistä enää voida syyttää rikoksesta.

Epäilty virkavelvollisuuden rikkominen tapahtui vuosina 2016–2019 Kouvolassa. Syyttäjän mukaan mies rikkoi virkavelvollisuuttaan tahallaan. Syyttäjä vaatii miehelle 40 päiväsakkoa.

Lue myös: Karjalan prikaatin juomavesi joutui käyttökieltoon suolistobakteerien vuoksi – varuskunnassa noin 900 asevelvollista

Syytetty kiistää toimineensa tahallisesti. Hän kuitenkin myöntää rikosasioissa olleen viivästystä ja että osa asioista pääsi vanhenemaan.

– Vastaaja on kertonut useasti esimiehilleen, että sotilasoikeuden hoidon asioita ei ehditä käsitellä säädetyissä aikamääreissä. Tämä johtuu oikeudenhoitosektorin liiallisesta työkuormasta, henkilöstön vähyydestä ja liiallisesta vaihtumisesta sekä sen muassa ammattitaidon huomattavasta vaihtelusta, miehen käräjäoikeudelle toimittamassa kirjallisessa vastauksessa sanotaan.

Vastauksen mukaan syytetty kertoi loppukesästä ja syksyllä 2018 esimiehelleen ja prikaatin komentajalle työkuormastaan ja viivästymisistä.

Lisää aiheesta:

Käräjätuomari tuomitsi miehen vanhentuneista rikoksista – apulaisoikeuskansleri älähtiVanginvartijoita kouluttavan keskuksen päällikölle virkarikossyyteOulun poliisin rikosylikomisarion epäillään joutuneen syrjityksi sairautensa vuoksiKSML: Ilmasotakoulun entinen johtaja syytettynä virka-aseman väärinkäyttämisestäSyyttäjä: Merivoimien entinen esikuntapäällikkö vahvisti esteellisenä oman poikansa palkankorotuksenErikoinen tapaus Kotkassa: Mies joutui vanhentuneesta rikoksesta vankilaan – tuomari sai varoituksen
ArmeijaSakkotuomioKouvolaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Armeija
  • 17.10.13:10
    Puolustusvoimat

    MTV selvitti, kuinka korkealle naiset ovat Puolustusvoimissa ylenneet: Annukka on yksi korkea-arvoisimmista

  • 16.10.09:50
    Naiset

    Meri Louhisola aloitti armeijauransa kuvaajien piirittämänä – näin insinöörimajuri muistelee inttivuosiaan 30 vuotta sitten

  • 29.9.17:44
    Vladimir Putin

    Putin määräsi Venäjälle suurimmat syyskutsunnat liki kymmeneen vuoteen

  • 21.9.18:37
    Japani

    Sotilaiden värväys takkuaa pasifistisessa Japanissa – varustautuu kauhuskenaarioon Kiinasta

  • 20.9.17:53
    Droonit

    Venäjällä ja Natolla on ilmatorjunnassa yhteinen ongelma