Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rattijuoppo yritti ajaa poliisin päälle Pohjanmaalla – syytetään murhan yrityksestä

All Over Press
Julkaistu 22.09.2021 11:02(Päivitetty 22.09.2021 12:52)

MTV UUTISET–STT

38-vuotiaalle miehelle luettiin keskiviikkona syyte poliisin murhan yrityksestä Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Syyttäjän mukaan humalassa ollut mies yritti ajaa perheensä kanssa liikkeellä olleen poliisimiehen päälle Pedersöressä heinäkuussa.

Poliisi ja mies tunsivat toisensa entuudestaan. Tapahtumat saivat alkunsa, kun kesälomalla ollut poliisi huomasi miehen istuvan autossa kaupan parkkipaikalla ja meni jututtamaan tätä, koska epäili miehen olevan humalassa.

Syyttäjän mukaan poliisi yritti puhua miestä pois ratista ja soitti epäilystään myös hätäkeskukseen. Sitten poliisi lähti ajamaan pois paikalta. Autossa oli poliisin lisäksi hänen puolisonsa ja neljä alaikäistä lastaan.

Puhalsi 2,5 promillea

Pian poliisi huomasi, että mies oli lähtenyt ajamaan parkkipaikalta samaan suuntaan heidän kanssaan. Poliisi pysäköi tienvarteen, nousi autosta ja näytti miehelle pysähtymismerkkiä kädellään.

Mies ei pysähtynyt, vaan syyttäjän mukaan ohjasi sen sijaan autonsa poliisia kohti. Poliisi yritti väistää, jolloin mies syyttäjän mukaan käänsi autonsa jälleen poliisia kohti. Lopulta poliisin oli juostava pois tieltä viereiselle pellolle.

Syyttäjän mukaan miehen vauhti oli tilanteessa ainakin 70 kilometriä tunnissa 40 kilometrin nopeusrajoitusalueella. Kun mies otettiin kiinni, hän puhalsi lähes 2,5 promillen lukemat.

Vaaditaan ehdotonta

Murhan yrityksen lisäksi miestä syytetään muun muassa törkeästä rattijuopumuksesta, ajoneuvon kuljettamisesta oikeudetta sekä vaaran aiheuttamisesta. Syyttäjän mukaan poliisin perhe joutui tilanteessa vakavaan hengen tai terveyden vaaraan.

– Asianomistajat ovat istuneet pysäköidyssä autossa, kun voimakkaasti päihtynyt (syytetty) on kiihdyttänyt autonsa kohti (poliisin) autoa. (Syytetyn) ajotapa on aiheuttanut selvän ja konkreettisen vaaran vakavista ja jopa hengenvaarallisista vammoista asianomistajille, joilla ei ole ollut mahdollisuutta oman toimintansa kautta estää törmäystä, jos (syytetty) olisi menettänyt ajoneuvonsa hallinnan tai ei olisi muuten pystynyt väistämään (poliisin) autoa, syyttäjän haastehakemuksessa sanotaan.

Syyttäjä vaatii miehelle ehdotonta vankeusrangaistusta. Syyttäjän mukaan miehen aiempi rikollisuus pitää ottaa huomioon rangaistusta koventavana seikkana, koska se syyttäjän mukaan osoittaa miehessä selvää piittaamattomuutta lainkielloista ja käskyistä.

Syytetty ei ole toimittanut käräjäoikeuteen kirjallista vastausta, josta ilmenisi hänen kantansa syytteisiin. Käräjäoikeus antaa asiassa tuomion myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

Lisää aiheesta:

Rattijuoppo ajoi hurjaa vauhtia päin pysäyttävää poliisia – käsittämätön toiminta tallentui videollePoliisimies selvisi täpärästi hengissä – järkyttävä törmäys puhallusratsiassa tallentui videolleTaposta epäilty kersantti purskahti itkuun oikeudessa todetessaan, etteivät hänen sanansa tuo taksikuskia takaisin: "Oon pahoillani"Äitinsä puolesta pelännyt humalainen kaahasi poliisi perässään – tuomio tuli huolesta huolimattaKokaiinipöllyssä poliiseja paennut oululaismies väisti piikkimattoa ja törmäsi poliisiautoon – "Poliisilla olisi ollut väistämisvelvollisuus"Moottoripyöräpoliisi ampui kolme laukausta puukottajaan – poliisia epäillään kuolemantuottamuksesta
RikosepäilytPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen17:26
    Anneli Auer

    Asiantuntija Auer-käräjistä: "Mikään fyysinen näyttö ei tue sitä, että ketään lapsista olisi hyväksikäytetty"

  • Eilen17:14
    Jyväskylä

    Jyväskylän pääkirjasto tyhjennettiin – poliisi otti kiinni henkilön, jolla oli teräase

  • Eilen14:13
    Anneli Auer

    Lääkäri pitää Auerin lapsille tehtyjä vammatutkimuksia "virheellisinä" ja "puolueellisina" – MTV seurasi

  • Eilen09:09
    Pietarsaari

    Opiskelija-asuntolasta löytyi salakameroita – poliisi tutkii salakatselua Pietarsaaressa

  • ti15:46
    Anneli Auer

    Auerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasi