Suomalainen tuottaja Maija Anttila luo uraa Yhdysvalloissa. Hän on vetänyt nousukiitoonsa mukaan myös piskuisen pelifirman Tampereelta.
Seinäjoella syntynyt Maija Anttila, 28, oli vain 19-vuotias, kun hän muutti Yhdysvaltoihin opiskelemaan elokuva-alaa. Vajaa kymmenen vuotta myöhemmin Anttilan ura on huimassa nousussa, sillä hänellä on tällä hetkellä työn alla kaksi jättibudjetin elokuvaa.
Elokuvista suurempaa tekee Anttilan oma tuotantoyhtiö Soulgaze Films New Yorkissa, ja se kulkee vielä toistaiseksi työnimellä Lucky 6. Kyseessä on toiseen maailmansotaan perustuva elokuva, jossa juoni on tositapahtumia mukaileva. Kokopitkälle elokuvalle suunnitellaan maailmanlaajuista jakelua.
– Tämä on niistä kahdesta tuotannosta huomattavasti suurempi, mikä on ymmärrettävää, kun kyse on sotaleffasta. Elokuvan teema on sellainen, joka on jäänyt vähän pimentoon, kun mietitään sotaelokuvia. Uskon, että tämä elokuva koskettaa monia, Anttila kuvailee.



