Espanjan Aurinkorannikolla elää kymmenien tuhansien suomalaisten yhteisö. Naantalilaislähtöinen terveydenhoitaja Tia Raunio tuntee pian heidän ilonsa ja surunsa.
Vuonna 2007 Tia Rauniosta klassisen rakkaustarinan päähenkilö.
Hän lähti ystävänsä kanssa Pohjois-Espanjaan Camino de Santiagon vaellusreitille, törmäsi tulevaan aviomieheensä, rakastui, opetteli kielen ja jäi maahan.
Naantalilaislähtöinen Raunio on tätä nykyä 50-vuotias ja asunut Madridissa pian 13 vuotta. Tulevaisuudessa hänellä on keskeinen rooli Espanjan Aurinkorannikon suomalaisyhteisössä. Heti kun koronaepidemia maassa hellittää, hän aloittaa työt alueen sosiaalikuraattorina.
Alueella elää eri taustoista tulevia suomalaisia kotimaisen pikkukaupungin verran, eli noin 30 000. Lomailijoiden suursuosiossa kylpevä Aurinkorannikko on tunnettu etupäässä eläkeläisasukkaistaan, mutta alueella asuu paljon myös lapsiperheitä ja nuoria.
Lue myös: Moni suomalainen on jumissa epätietoisena maailmalla koronan vuoksi – "Se huolestuttaa, jos oleskelulupa umpeutuu ja lääkkeet loppuvat"
Toipuminen rintasyövästä
Sosiaalikuraattorina Raunion tehtävänä on auttaa elämänkriiseihin joutuneita suomalaisia ja ohjata heitä oikeanlaisten sosiaali- ja terveyspalveluiden pariin. Työpiste on Fuengirolassa Aurinkorannikon seurakunnan tiloissa, mutta työ vaatii myös liikkumista pitkin rannikkoa.

