Loukkaantuneita siirretään hoitoon naapurimaihin.
Sveitsissä järjestetään viisipäiväinen suruliputus kymmeniä ihmisiä surmanneen tulipalon vuoksi.
Ranskalaiset sairaalat vastaanottavat hoitoon Sveitsin Crans-Montanan hiihtokeskuksen tulipalossa loukkaantuneita. Asiasta kertoo presidentti Emmanuel Macron viestipalvelu X:ssä.
Sveitsin viranomaiset ovat kertoneet noin 40 ihmisen kuolleen uutenavuotena syttyneessä tulipalossa ja sitä seuranneessa räjähdyksessä, mutta Italia on arvioinut uhriluvun olevan Sveitsin viranomaisten antamien tietojen perusteella 47. Lisäksi noin 115 ihmistä loukkaantui, suurin osa vakavasti.
Uhrien joukossa on mahdollisesti myös alaikäisiä. Viranomaiset eivät osanneet tuoreeltaan tarkentaa, kuinka paljon nuoria uhrien joukossa on.
Loukkaantuneita on siirretty lisäksi ainakin Italiaan.
Aiemmin sveitsiläisviranomaiset arvioivat, että Sveitsin omat resurssit eivät riitä loukkaantuneiden hoitamiseen.
Viranomaiset kertoivat Suomen aikaa torstaina alkuillasta, että 115 loukkaantuneesta ainakin 80 oli kriittisessä tilassa.

