Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Susijengin hyökkääjä kutsuttiin NBA:n menestysseuran harjoitusleirille

Mikael Jantunen (kuvassa etualalla).
Mikael Jantunen (kuvassa etualalla).
Julkaistu 17.06.2023 17:29

MTV URHEILU-STT

Golden State Warriors on voittanut edellisestä yhdeksästä NBA-mestaruudesta neljä.

Miesten koripallomaajoukkueen laitahyökkääjä Mikael Jantunen, 23, palasi juuri yhdeltä uransa ikimuistoisimmista harjoitusleireistä. Suomalainen pääsi haistamaan NBA-tunnelmaa, kun hän kävi alkuviikosta Golden State Warriorsin harjoitusleirillä Oaklandissa Kaliforniassa.

Warriors on viime vuosina noussut NBA:n mahtiseuraksi, kun se on supertähti Stephen Curryn johdolla voittanut mestaruuden vuosina 2015, 2017, 2018 ja 2022. Seuran arvoksi on arvioitu yli 7,5 miljardia dollaria, mikä on koko liigan suurin.

Jantunen ei päässyt parin päivän aikana haastamaan megastaroja, mutta mukana oli seuran uusimpia varauksia.

– Viime vuoden ykköskierroksen varaukselle Patrick Baldwinille ja muille (seuran sopimuspelaajille) taisi olla osa kesäharjoittelua. Paljon oli 25–27-vuotiaita, jotka pelaavat Euroopassa, hän kertoo puhelimitse STT:lle.

Helsinkiläisen Wartti Basketin kasvatti sanoo, että Yhdysvalloissa kaikki oli juuri niin isoa kuin aina puhutaan. Tätä kuvastaa ainakin se, että Jantunen lennätettiin varta vasten Oaklandiin, vaikka hänen kykyjään pystyisi seuraamaan esimerkiksi videoilta.

– Euroopassa on vain joitain paikkoja, mihin pystyy edes vertaamaan. Harjoitusolosuhteet ja puitteet – kaikki oli aivan viimeisen päälle.

"Ei ollut suonenveto"

Susijengin laituri pelasi edelliskauden Trevisossa Italian korkeimmalla sarjatasolla. Jantunen keräsi runkosarjassa 8,2 pistettä sekä 4,9 levypalloa per ottelu, ja joukkue sijoittui 11:nneksi eikä edennyt pudotuspeleihin.

Oaklandiin suomalainen oli saanut kutsun agenttinsa kautta ja lähti mielellään mittaamaan taitojaan.

Jantunen ei onnistunut mielestään parhaalla mahdollisella tavalla, joskin kokemuksesta hän on kiitollinen.

– Ei ollut suonenveto, mutta onnistuin omissa jutuissani ihan hyvin. Kahden päivän leirin aikana ei hirveästi tullut paikkoja.

– Siellä oli omat tarkkailijat ja G-liigan (NBA:n farmi) henkilöstöä. Tarkalleen en muista, keitä oli, mutta ihan päävalmennusta ei ainakaan.

NBA-sopimus lienee vielä kaukainen haave, sillä Jantunenkaan ei tiedä, mitä seuraavaksi tapahtuu.

– Arvaukseni on yhtä hyvä kuin sinunkin. Kävin siellä treenaamassa, ja nyt jatkuvat muut jutut.

Lisää aiheesta:

Suomen koripallotoivolla takana karu vuosi – omituinen kutistuminen tuli ilmiLauri Markkanen lainasi LeBron Jamesin kuuluisia sanoja – vitsaili uransa tulevaisuudella: "Joukkueessakin alan olla jo vanhimpien päässä"Jättiseuran kutsu yllätti suomalaistähden – yksi asia kävi nopeasti selväksi: "Minun ei kannattaisi mennä mukaan"Lauri Markkasen uskomattomat otteet herättivät hurjaa huhumyllyä – agentti myöntää MTV Urheilulle: "Kun NBA:ssa alkaa tienata tietyn määrän rahaa…"Lauri Markkanen niputtaa NBA-kautensa MTV Urheilulle – huomasi merkillisen asian kesken kaiken: "Kyllä se pieni shokki oli"Möttölä rakentaa Markkasesta suomikoriksen supertähteä – "Olen kateellinen Laurille"
SusijengiKoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Susijengi
  • 16:02
    EM-koripallo

    Lähde: Susijengin pelaaja sivussa – syynä EM-kisoissa otettu testi

  • 6.10.21:17
    Koripallo

    Miikka Muurinen säväytti heti – hirmudonkki sytytti serbialaisyleisön

  • 1.10.00:36
    NBA

    Lauri Markkasella on vamma

  • 26.9.11:18
    Miikka Muurinen

    Kommentti: Miikka Muurinen, 18, iskemässä kiinni isoihin rahoihin – tämän takia se on sivuseikka

  • 22.9.19:58
    Koripallo

    Susijengin luottopelaaja siirtyy uuteen seuraan – "Tiedossa oli paljon minuutteja"