Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Susanna Tapani hioi laukaustaan TPS:n liigaringissä – loukkaantuminen säikäytti ennen MM-kotikisoja

Susanna Tapani on valmistautunut naisten MM-kotikisakevääseen TPS:n liigaringin toipilaiden jäävuoroilla.
Susanna Tapani on valmistautunut naisten MM-kotikisakevääseen TPS:n liigaringin toipilaiden jäävuoroilla.2018 Getty Images
Julkaistu 28.01.2019 18:00

MTV URHEILU-STT

Suomen naisten jääkiekkomaajoukkueen kauden päätavoite MM-kotikisat odottaa reilun kahden kuukauden päässä. Maajoukkueen päävalmentaja Pasi Mustoselle aiheutti huolta loppuvuodesta muutamien avainpelaajien loukkaantumiset, mutta ainakin hyökkääjä Susanna Tapani toipui hyvään tahtiin.

LUE MYÖS: Pasi Mustoselle pitkä jatkosopimus Naisleijonien penkin takana

Tapani on yksi niistä mieluisista vahvistuksista, jotka Mustonen saa mukaan helmikuun alussa Venäjällä pelattavaan naisten Euro Hockey Tourin finaaliturnaukseen.

–  Aluksi loukkaantuminen säikäytti, koska se tapahtui Kanadassa. Katsoin viikon, kun toiset pelasivat. En tiennyt, mikä jalassa on, ja Suomessakin piti odottaa kuvauksiin pääsemistä. Odottaminen oli rankin osuus, Tapani kertasi marraskuussa taklaustilanteessa tullutta polvivammaansa.

– Sitten jalka kuvattiin ja todettiin, ettei kyseessä ole mitään vakavampaa. Alkoi kuntoutus, joka sujui paremmin kuin osasin odottaa.

Kuntoutusjakso kääntyi positiiviseksi kokemukseksi. Tapani pääsi hiomaan laukaustaan TPS:n miesten liigajoukkueen jäille liigajoukkueen toipilaiden pelaajien kanssa.

–  Se oli huikea kokemus, kun olin siellä (Lauri) Korpikosken ja muiden kanssa. Lauoin muutenkin todella paljon kuntoutusjakson aikana. Lisäksi tein paljon fysiikkaharjoituksia ja henkilökohtaista taitoa mailan kanssa, Tapani luetteli.

Tapanilta jäi loukkaantumisen takia väliin joulukuun kotiturnaus, mutta helmikuun alussa hän pukee Venäjällä maajoukkuepaidan ylleen. Suomi on liikkeellä kovalla joukkueella, kun maalilla ovat Meeri Räisänen ja Noora Räty.

Kenttäpelaajien kirkkainta kärkeä edustavat Tapanin lisäksi esimerkiksi Michelle Karvinen, Petra Nieminen, Jenni Hiirikoski ja Riikka Sallinen. Viimeksi mainittu on pelannut naisten maajoukkueessa aiemmin sukunimillä Nieminen ja Välilä.

Naisten maajoukkueen pelaajille Venäjän-turnaus on viimeinen maajoukkuenäyttöpaikka ennen MM-leirin alkamista. Naisten MM-kilpailut pelataan huhtikuussa Espoossa.

Lisää aiheesta:

Susanna Tapani palaa Naisleijoniin kohujen jälkeen – "Meillä on sopimus"Mihin jäivät Naisleijonien tähdet? Kohuhyökkääjä sivussa MM-ryhmästäNaisleijonat hakee lääkkeitä isoon ongelmakohtaansa – "Muuten emme pärjää"Petri Kontiola palasi pitkästä aikaa Leijoniin, sitten MM-kisoihin? – "Ei täällä muuten pyörittäisi"Naisleijonat saa vahvistuksia Pohjois-AmerikastaNoora Räty iskussa – Naisleijonille voittoisa MM-kenraali
LeijonatTPSJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 10.9.19:36
    EM-koripallo

    Antti Pennanen häkeltyi Susijengin otteista – väläyttää hurjaa vaihtoehtoa

  • 8.9.22:21
    Jääkiekko

    Entinen Leijonat-puolustaja Kari Kinnunen on kuollut

  • 2.9.06:58
    Milano-Cortina 2026

    NHL ihmeissään – Leijonien olympia-areena täysin kesken Milanossa: "Tulee kiire"

  • 28.8.19:03
    Naisleijonat

    Voitokas debyytti: Tero Lehterä löysi heti hurjan tehoketjun Naisleijonille

  • 19.8.15:01
    MM-jääkiekko

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026