Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisleijonat hakee lääkkeitä isoon ongelmakohtaansa – "Muuten emme pärjää"

Jenni Hiirikoski katsoo, että Naisleijonien on pystyttävä petraamaan avauspelaamistaan.
Jenni Hiirikoski katsoo, että Naisleijonien on pystyttävä petraamaan avauspelaamistaan.HHOF-IIHF Images/All Over Press
Julkaistu 10.11.2021 10:55
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Suomen naisten jääkiekkomaajoukkue saavutti pronssia elokuussa Calgaryssa pelatuissa MM-kisoissa, mutta ero kärkimaihin Kanadaan ja Yhdysvaltoihin oli suuri. Naisleijonien päävalmentaja Pasi Mustonen ja kapteeni Jenni Hiirikoski katsovat kumpikin, että ennen kaikkea avauspelaamista on parannettava.

Naisleijonat pelaa tällä viikolla hallitsevaa maailmanmestaria Kanadaa vastaan kolme ottelua, joista ensimmäinen käydään torstaina Helsingissä ja jälkimmäiset lauantaina ja sunnuntaina Turussa. Tuoreissa jääharjoituksissa vastaan on pureuduttu ennen kaikkea pelin avaamiseen puolustusalueella paineistettuna. Siinä Naisleijonat oli liukasliikkeisiä huippumaita vastaan MM-kisoissa selkeissä ongelmissa.

– Pyrimme pureutumaan niihin asioihin, joita emme pystyneet ratkaisemaan heitä vastaan Calgaryssa. Se on ennen kaikkea oman alueen avauspeli paineen alla. Emme pystyneet käynnistämään omaa peliä varsinkaan kakkoserissä, joissa vaihtomatka on pitkä vaihtoaitioon ja vaihdot monesti venyvät, Mustonen sanoi.

– Olemme hakeneet rohkeutta, että uskallamme avata peliä paineen alla. Muuten emme pärjää, ellemme pysty myös tekemään peliä MM-kisakuukauteen verrattuna enemmän.

LUE MYÖS: Tämä kertoo paljon – Naisleijonien pelaajilta huomiota herättävää reagointia Pasi Mustos -kohuun

Kapteeni, puolustajana pelaava Jenni Hiirikoski on sisäistänyt haasteen samansuuntaisesti. 

– Pieniä asioita on haluttu viilata. Ennen kaikkea oman pään lähtöjä ja pieniä juttuja siellä, että toimitaan paremmin yhdessä. Toivottavasti se näkyy parempana avauspelaamisena, Hiirikoski kommentoi.

Eveliina Mäkinen odottaa tiukkoja pelejä

1.03877380Eveliina Mäkinen on palannut iloisin mielin Naisleijonien vahvuuteen.Emil Hansson

Mustonen on jo sanonut ääneen, että Naisleijonilta MM-kisoissa nähty taso ei riitä helmikuussa Pekingin olympialaisissa mitaliinkaan.

– Eurooppalaiset tekivät neljässä ottelussa yhden maalin meitä vastaan. Tshekki oli meitä parempi, mutta voitimme mitalin erinomaisella maalivahtipelillä, kiitos Meeri Räisäsen ja Anni Keisalan, Mustonen totesi hiljattain.

Tshekki kaatui puolivälierässä niukasti 1–0. Loistoiskussa ollut Anni Keisala huhki tuolloin nollapelin 29 torjunnalla.

Tämän viikon Kanada-otteluissa Naisleijonien maalivahteina ovat Keisala, Meeri Räisänen ja Eveliina Mäkinen.

– Odotan tosi tiukkoja pelejä – minusta on tosi kivaa olla pitkästä aikaa maajoukkueen mukana. Vielä erityisesti se, että pääsee pelaamaan Kanadaa vastaan. Tulee hyviä ja toivottavasti myös tosi tiukkoja pelejä, Mäkinen makusteli.

"Huikea haaste"

1.04020425Anni Keisala hamuaa peliaikaa myös tämän viikon Kanada-otteluissa.HHOF-IIHF Images/All Over Press

Nykyään Euran kuntaan kuuluvasta satakuntalaisesta Kiukaisista lähtöisin oleva Mäkinen toivoo pääsevänsä pelaamaan länsirannikolla eli Turussa, mutta toteaa perään, että saa nähdä. Kilpailu Naisleijonien maalilla on tiukkaa, ja Mäkinen kokee sen vain tiivistyneen vuosi vuodelta. Hän ei ollut elokuussa MM-kisoissa mukana.

Keisala pitää kilpailua maalivahtien välillä niin ikään "tosi kovana", eivätkä veskarien erot ole hänen mielestään isoja. Sivussa Kanada-ottelusta on vieläpä Naisleijonien pitkäaikainen tähtimaalivahti Noora Räty, joka on loistanut alkukaudella Hämeenlinnan Pallokerhon maalin suulla Naisten Liigassa.

– Tietenkin itse haluaa aina päästä pelaamaan mahdollisimman paljon. Katsotaan, kuinka paljon nyt pääsee, Keisala sanoi ja tunnelmoi Mäkisen tapaan Kanadan kohtaamisella.

– Kisoissakin oli kovia pelejä heitä vastaan. Odotan, että vauhti pysyy vähintäänkin yhtä kovana. On hienoa päästä kotiyleisön eteen ja isoihin halleihin pelaamaan.

LUE MYÖS: Pasi Mustoselta yllättäviä väitteitä Noora Räty -myllerryksessä – "Saattaa tuntua epäuskottavalta"

Päävalmentaja Mustonen kiteytti Kanadan olevan maailman paras joukkue, joka pursuaa taitavia, hyvin liikkuvia pelaajia.

– Paine tulee olemaan kova. Kanada on erittäin luisteluvoimainen. Huikea haaste.

Lisää aiheesta:

Suomalaisilla hämmästelyn aihetta jääkiekon MM-kisoissa – USA ja Kanada jäävät taakseMihin jäivät Naisleijonien tähdet? Kohuhyökkääjä sivussa MM-ryhmästäTre Kronorin touhu ihmetyttää – Leijonat-hyökkääjä liputtaa vastakohdalle: "Ketä odottavat"Olli Jokinen haluaa yhden muutoksen Jukka Jalosen valintoihin: "Hänellä oli eniten vaikeuksia" – asiantuntijat ennakoivat Leijonille vaikeuksia sunnuntain ottelussaAntti Pennasella selkeä toivomuslista Sveitsiä vastaan – Nuorten Leijonien avauspelin ongelmat pitäisi olla jo selätettyNaisleijonilta vaaditaan puolivälierässä nappisuoritusta – Tshekki marssittaa jäälle kaksi kentällistä tähtipelaajia: "Heillä on kaikkien aikojen paras maajoukkue"
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • to10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • ke17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • ma13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."

  • ma12:25
    Antti Pennanen

    Jesse Puljujärvi Leijoniin – Antti Pennanen sai tähdet kasaan