Koko tähänastisen elämänsä huonoissa olonsa viettäneellä koiralla on ollut vaikeuksia sopeutua uuden kotinsa mukavuuksiin, kuten omaan sänkyyn.
Monet eläinten turvakoteihin pelastetut koirat tottuvat uuteen elämäänsä nopeasti, mutta valitettavasti kaikille sopeutuminen hyviin oloihin ei käy yhtä helposti. Yksi näistä kovan kohtalon kokeneista koirista on nimeltään Harriet.
Harriet pelastettiin surullisenkuuluisalta korealaiselta tilalta, jossa koiria kasvatetaan lihakarjan tavoin ruoaksi. Vaikka koira on nyt päässyt turvaan, sillä on ollut vaikeuksia sopeutua tavalliselta kuulostaviin asioihin, kuten ihmisten läheisyyteen ja pehmeään sänkyyn.
Floridalainen The Humane Society of Tampa Bay -järjestö julkaisi Facebookissa videon kolmevuotiaasta Harrietista, jonka kokemukset estävät sitä käymästä nukkumaan omaan sänkyynsä. Pehmeän patjan sijaan Harriet nukkuu seisaaltaan petinsä edessä.
Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Näillä koirilla on takanaan vaikea matka ja vielä pitkä matka edessään. Mutta olemme toiveikkaita siitä, että heiluvat hännät ja mukavat sängyt muuttuisivat niille normaaleiksi, päivityksessä kerrotaan.
