Tuomarit ovat antaneet haastoista positiivista palautetta. Videotarkistuksissa on puolestaan ollut tulkintaongelmia ja kiivasta keskustelua, joihin palataan kauden jälkeen.
Videolla tiistain Tulosruudun kuvaa Jymy-KPL -välieräottelusta.
Videotarkistukset ovat aiheuttaneet paljon puhetta miesten Superpesiksen ratkaisupeleissä. Sekä Vimpelin Veto-Joensuun Maila että Kouvolan Pallonlyöjät-Sotkamon Jymy -sarjoissa on tarkistettu erimielisyyksiä tv-lähetysautolta.
Miesten ja naisten finaaliotteluissa käyttöön otetaan viime vuodelta tuttu videohaasto, mikä tarkoittaa, että joukkue voi tarkistuttaa kotipesäkilpatuomion.
Muita kuin kotipesään etenemisiä ei voida Pesäpalloliiton tuomarijohtaja Tapio Hotakaisen mukaan tarkistaa, sillä pesille vaadittaisiin omat kameransa. Mahdollisuutta ei ole myöskään pronssipeleissä, sillä peleistä ei tehdä monikameralähetystä.
- Peleissä olevista takakameroista ei pysty katsomaan oikeastaan mitään, mitä haastoon liittyy. Tuomarit kuitenkin saavat käyttää kameraa, jos tilanteet sen sallivat.
Finaaleissa molemmilla joukkueilla on yksi haasto-oikeus. Jos kotipesäkilvan tulos muuttuu, haasto-oikeus säilyy. Muutoin joukkue menettää käyttämättömän aikalisän ja oikeuden haastoon. Jos tilannetta ei voida todeta videolta, alkuperäinen tuomio jää voimaan.
Tuomari voi myös olla hyväksymättä haaston, jos kyseessä on selvä tilanne, kuten metrin palo tai ehtiminen.
