Suomi vaatii EU-jäsenvaltioiden pitämään kiinni sovitusta turvapaikanhakijoiden ottamisesta. Reilu vuosi sitten valtiot sopivat, että 160 000 turvapaikanhakijaa siirretään Kreikasta ja Italiasta muihin jäsenvaltioiden taakan tasoittamiseksi.
Tästä määrästä on siirretty vasta vajaa 6000 henkilöä ja yli puolet toimeenpanoajasta on jo käytetty. Suomeen heistä on tullut noin 750.
Suomi patistaa jäsenkumppaneita toimeenpanemaan omat osuutensa sopimuksesta.
– Muidenkin jäsenvaltioiden on kannettava vastuunsa. Ei ole mitenkään kestävää eikä perusteltua, että yhteisten päätösten täytääntöönpano jää vain muutaman jäsenvaltion harteille, vaatii sisäministeriön kansainvälisten asioiden ylijohtaja Laura Ylivakkuri.
"Vaikea läksyttää muita maita"
Kreikassa liki 60 000 turvapaikanhakijaa odottaa. Amnestyn mukaan enemmistö asuu ala-arvoisissa olosuhteissa. Amnestyn mukaan unioni kärsii uskottavuuspulasta.
– EU:n uskottavuus on ehdottomasti koetuksella. Aika vaikeeta mennä läksyttämään muita maailman maita ihmisoikeuksista, jos itse ei kanneta tällaisesta akuutista kriisitilanteesta vastuuta. Kyllä mä näen, että EU:ssa on poliittisen johtajuuden kriisi, sanoo Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtaja Niina Laajapuro.
– Tilanne ei ole missään nimessä toivottava. Noin kolmannes tästä 60 000 olisi mahdollista ottaa tähän sisäisten siirtojen ohjelmaan, jatkaa Ylivakkuri.
Keskisen Välimeren reitin suosio kasvaa
Egyptistä ja Libyasta Italiaan suuntautuvan pakolaisreitin suosio on jälleen kasvussa. Pelkästään viime viikolla Italian rannikkovartiosto otti huomaansa yli 10 000 Eurooppaan pyrkivää ihmistä.
