Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinki-Vantaan kiitoradoilla viime vuonna seitsemän vaaratilannetta – lennonjohdon virheet harvinaisia

Lumenpoistoa Helsinki-Vantaan lentoasemalla 24.1.2018
Lumenpoistoa Helsinki-Vantaan lentoasemalla 24.1.2018Lehtikuva
Julkaistu 26.01.2018 16:21(Päivitetty 26.01.2018 16:51)

MTV UUTISET – STT

Helsinki-Vantaan lentoaseman kiitoteillä oli viime vuonna yhteensä seitsemän vaaratilannetta. Niistä yksi aiheutui lennonjohtajan ja kuusi ohjaamomiehistön toiminnasta, kertoo Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi.

Trafi kertoo, että ongelmia lentokenttien kiitoteillä esiintyy samassa suhteessa kuin ilmailun yleinen turvallisuus kussakin maassa on. Suomessa ilmailun yleinen turvallisuus on korkealla tasolla, ja esimerkiksi Finnair kuuluu maailman turvallisimpiin lentoyhtiöihin.

– Maailmanlaajuisesti kiitotieturvallisuuteen liittyvät tapahtumat olivat ilmailussa suurin onnettomuuskategoria vuonna 2016, ja ovat sitä varmasti edelleen, sanoo Trafin ilmailujohtaja Pekka Henttu.

Suomessa asia nousi tällä viikolla esiin, kun Helsinki-Vantaalla tapahtui peräjälkeen kaksi vaaratilannetta. Tiistaina Riikaan matkalla ollut matkustajakone sai lennonjohdolta lähtöluvan, vaikka samaan aikaan alueella oli työkoneita. Keskiviikkona liikesuihkukone rullasi ilman lupaa kiitotielle luvan saaneen matkustajakoneen lähestyessä.

Hentun mukaan oleellista keskiviikon vaaratilanteessa oli, että suojajärjestelmä toimi. Lennonjohtaja havaitsi tilanteen ja reagoi siihen oikein.

Hänen mukaansa Helsingissä lennonjohdon aiheuttamien vaaratilanteiden määrä on pysynyt tasaisen pienenä viime vuosina, mutta suojatekijöitä on edelleen haettava. Lentokoneiden miehistön aiheuttamat poikkeavat tilanteet ovat yleisempiä kuin lennonjohdon virheet.

Viime vuonna poikkeavia tilanteita Helsinki-Vantaan kiitoteillä oli yhteensä seitsemän, joista yksi aiheutui lennonjohtajan ja kuusi ohjaamomiehistön toiminnasta.

Useita turvallisuussuosituksia


Onnettomuustutkintakeskus Otkesin viestintäpäällikkö Sakari Lauriala kertoo, että keskuksella on käynnissä seitsemän tutkintaa ja kaksi alustavaa tutkintaa, jotka koskevat vaaratilanteita kiitoteillä.

Tutkinnassa on ollut muun muassa lokakuussa 2016 Helsinki-Vantaalla tapahtunut vakava vaaratilanne, joka syntyi, kun lennonjohto antoi matkustajakoneelle luvan ylittää kiitotie, vaikka samaan aikaan kiitotielle oli laskeutumassa toinen matkustajakone.

Kiitotietä kohti rullaavan koneen miehistö huomasi tilanteen, ja onnettomuudelta vältyttiin. Otkes antoi lennonjohtoon liittyviä suosituksia.

– Olemme antaneet ilmailuun liittyen useita turvallisuussuosituksia viime vuosien aikana, ja seuraamme suositusten toteutumista, Lauriala painottaa.

Myös Otkesin mukaan kiitotieturvallisuus on yksi keskeisimmistä kysymyksistä kansainvälisesti. Tietoa turvallisuusasioista liikkuu eri maiden tutkintavirastojen sekä Euroopan lentoturvallisuusviraston ja Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön välillä.

Maa-ajoneuvojen aiheuttamien kiitotiepoikkeamien määrä on ollut koholla vuoden 2015 kiitotieremontin vuoksi. Vuonna 2016 syinä ovat olleet muun muassa ajo väärää yhdystietä käyttäen, ja lento-onnettomuusvaaran yhteydessä hälytysajoneuvojen virheellinen toiminta.

Maailmalla myös kiitoteitä koskevia teknisiä varoitusjärjestelmiä on kehitetty. Tavoitteena ovat sellaiset turvaverkot, ettei vaaratilanteita pääse syntymään. 

Lisää aiheesta:

Turun lentokentällä tapahtui syksyllä 2017 vaaratilanne, joka sai viranomaiset reagoimaan – "Se olisi voinut päätyä lento-onnettomuudeksi"Suomessa on vuoden sisällä sattunut neljä vakavaa vaaratilannetta kiitotiellä: "Minusta se on paljon" – lennonjohto joutuu käskemään koneen takaisin ylös joka kuukausiRuotsalainen kone laskeutui Kokkola-Pietarsaaren kentälle ilman lupaa, vaikka kiitotiellä oli työkoneita – vakavasta vaaratilanteesta pyyhkeitä lennonjohdon koulutukselleHelsinki-Vantaalla eilen sattunut vaaratilanne puhututtaa asiantuntijoita – tuliko tieto liian myöhään? "Tähän päivään mennessä sellaista puhelua ei ole tullut"Vaaratilanne Helsinki-Vantaan lentokentällä: Matkustajakone laskeutui varatulle kiitotielle – "Lennonjohto antoi Norwegianin koneelle ylösvetokäskyn, mutta siihen ei reagoitu"Kiitoteiden vaaratilanteet harvinaisia Suomessa: Viimeisin läheltä piti -tilanne vuonna 2009
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena