Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa asuvalta Irynalta suorat terveiset Putinille ja Trumpille: "Heillä ei ole mitään oikeutta"

2:07Suomessa asuvalta Irynalta suorat terveiset Putinille ja Trumpille: "Heillä ei ole mitään oikeutta"Suomen ukrainalaisten yhdistyksen kulttuurikoordinaattori Iryna Gorkun-Silén, pitää kokouksen koko lähtöasetelmaa vääränä.
Julkaistu 14.08.2025 08:05

Kaarlo Kulmanen

kaarlo.kulmanen@mtv.fi

Perjantaina Alaskassa järjestettävässä Trump-Putin-tapaamisessa käsitellään mahdollista ratkaisua Venäjän aloittamaan hyökkäyssotaan Ukrainassa. Suomessa asuva ukrainalainen Iryna Gorkun-Silén pitää tapaamisen lähtökohtaa naurettavana.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapaavat huomenna Alaskassa ja heidän on määrä keskustella Ukrainan tilanteesta. 

Tapaamisen lopputuleman on epäilty päättyvän ukrainalaisten pettymykseen.

Suomen ukrainalaisten yhdistyksen kulttuurikoordinaattori Iryna Gorkun-Silén, pitää kokouksen lähtöasetelmaa vääränä.

– Minusta on naurettavaa, että nämä johtajat tapaavat keskustellakseen maamme tulevaisuudesta ilman Ukrainan edustusta. Heillä ei ole mitään oikeutta päättää Ukrainan tulevaisuudesta, kaksitoista vuotta Suomessa asunut Gorkun-Silén sanoo.

Hän kertoo olevansa pettynyt Trumpin toistuneisiin pitämättömiin lupauksiin siitä, että hän saisi sodalle lopun. 

– Olen pessimistinen asian suhteen, hän sanoo.

Gorkun-Silén kertoo, että ainoa Ukrainalle toimiva ratkaisu olisi se, että Venäjä vetäytyisi ja vapauttaisi kaikki vallatut alueet. 

– Me emme suostu neuvottelemaan. Olemme menettäneet jo niin paljon. 

Aiemmin vapaaehtoisena Ukrainasta saapuvien pakolaisten kanssa töitä tehnyt ammattihuilisti kertoo, että hänellä on ollut elämäntilanteita, joissa uutisointia sodasta on ollut vaikeaa seurata. 

Tarinat menehtyneistä ottavat koville, mutta hänellä on tahtoa pysyä perillä kotimaansa asioista. Ystävät, jotka elävät ”päivästä päivään” Ukrainassa auttavat pistämään asioita perspektiiviin.

Lisää aiheesta:

Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissaUkrainalaisilta suorat sanat neuvotteluista: "Ei punaista mattoa tyrannin eteen"MTV Uutiset Kiovassa: "Tämä on pahin mahdollinen tilanne"Ukrainasta turhautuneet haukut TrumpilleVerilöylystä toipuvan Butšan pormestari MTV:lle: Venäläisten teot olivat mahdollisia, koska niitä ei ollut tuomittu muualla aiemminMTV Kiovassa: Ukrainalaispoliitikot löytävät hopeareunuksen Trumpin valinnasta – "Näemme mahdollisuuksia"
Ukrainan sotaVenäjäDonald TrumpVladimir PutinKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen20:06
    Vladimir Putin

    Venäjä-tutkija: Putin on pakkomielteinen siitä, mitä hänestä ajatellaan: "Hän on tuhonnut kaikki saavutuksensa"

  • Eilen19:30
    Ukraina

    Venäjä iski Kiovaan kovalla voimalla: "Hiukseni syttyivät tuleen"

  • Eilen15:24
    Venäjä

    Venäjä väittää estäneensä Ukrainan salamurhajuonen

  • Eilen11:41
    Venäjä

    Iskusarja Venäjälle: Ukrainalta väite tuhoisasta Flamingo-hyökkäyksestä

  • Eilen10:35
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi ja Stubb keskustelleet