Suomalaisesta sarjakuvasta on tullut hitti Kiinassa ja sen myötä mandariininkiinaan on jopa tullut uusi sana. Mihin tämä innostus suomalaisuudesta pohjautuu, The Guardianissa pohditaan.
Video: Toimittajamme tiedusteli kiinalaisten joulupukkitietoisuutta
Suomalaisten painajaisia, Finnish Nightmares, on Karoliina Korhosen tekemä sarjakuva, joka on kohonnut suosituksi nettimeemiksi.
Sarjakuvan päähenkilö on Matti, jonka kautta esitellään suomalaisten stereotypisia piirteitä. Esimerkiksi hiljaisuutta, sosiaalista vaivaantumista, ujoutta ja niin edespäin.
Miksi nämä sarjakuvat sitten vetoavat kiinalaisiin? Yhdeksi selittäväksi tekijäksi The Guardian tarjoaa yksityisyyttä, jota maailman väkirikkaimmassa maassa voi olla melko vähän.
Esimerkiksi Pekingin tai Hongkongin metrot ovat välillä niin täynnä, että ihmiset työntävät toisiaan päästäkseen eteenpäin. Ihmisiltä voi pahoja katseita, jos et onnistu työntämään itseäsi täpötäyteen metrovaunuun ja hidastat sen takia liikennettä.
