Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn pitää todennäköisenä, että hallitus joutuu tekemään uusia sopeutuspäätöksiä välttääkseen EU:n komission alijäämämenettelyn.
Suomen Pankin ennusteen mukaan talous on kääntymässä varovaiseen kasvuun, mutta muun muassa kasvaneiden korkomenojen takia julkinen velkasuhde kasvaa mittavista säästöistä huolimatta.
Myös nykyinen heikko suhdannetilanne vaikeuttaa julkisen talouden tasapainottamista.
Ennusteen mukaan julkisen talouden alijäämä olisi 3,8 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen tänä vuonna, eikä EU:n edellyttämään alle kolmen prosentin lukuun päästäisi ensi vuonna.
– Kyllä siinä rima värisee ja sen takia on tärkeää, että hallitus budjettiriihessä paneutuu asiaan ja sikäli, kun on tarvetta ja nyt näyttää että on tarvetta, päättää lisätoimista julkisen talouden tasapainottamiseksi. Tämän vuoden ennuste on yli sen, minkä komissio hyväksyy. Rima värisee, kannattaa varmistaa, että se pysyy paikallaan, pääjohtaja Olli Rehn toteaa MTV Uutisten haastattelussa.
EU:n "tarkkailuluokalle" joutuminen ei ole automaattista. Tilanteessa otetaan huomioon muun muassa vallitseva suhdannetilanne, tutkimusta ja innovaatioita edistävät toimet, julkisen talouden rahoitusasema sekä eläkeuudistukset.
Toistaiseksi rangaistuksia ei ole liian suurista alijäämistä, mutta EU voisi lätkäistä Suomelle esimerkiksi sakon, jos korjauksia ei tehtäisi.
