Kestävyysjuoksija Nathalie Blomqvist on kuntoutunut jalkavaivoistaan. Koko kesän juoksematta ollut Blomqvist saatetaan nähdä vielä katukisoissa syksyn aikana.
Viime kesänä rytinällä suomalaisen yleisurheilun kärkikaartiin noussut Blomqvist on kuntouttanut koko kesän jänne- ja jalkaterävammaansa. Nyt vaivat ovat takana, ja suomalaistähti pääsee taas juoksemaan.
– Nyt olen vihdoin ehjä ja saan palata juoksun pariin. Siihen on silti vielä pitkä matka, että olen hyvässä kunnossa. Harjoituksissa pitää vielä malttaa, Blomqvist sanoi Suomen Urheiluliiton tiedotteessa.
Blomqvist juoksi viime kesänä Rooman EM-kilpailuissa 5 000 metrin finaalissa Suomen ennätyksen 14.44,72 ja sijoittui viidenneksi. Kauden aikana juoksijatähti rikkoi Suomen ennätyksen myös 3 000 metrillä. Pariisin olympialaisista irtosi 13:s sija.
Lue myös: Suomen olympiayllättäjä paljasti rääkkinsä – ennennäkemätön teko valmentajan edessä kävi mielessä
Lue myös: Onnellinen juoksusensaatio Nathalie Blomqvist jäi mitalista vain 68 sadasosaa: "Kyllä se pyöri mielessä"
Huippukauden jälkeen odotukset uuteen kesään olivat korkealla.

