Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomeen varastoidaan kalustoa liki 250 miljoonan edestä suuronnettomuuksien varalle – materiaalia esimerkiksi ydinuhkaa varten

2:13Suomeen rakennetaan EU:n strateginen varasto: Sisältää materiaalia katastrofien varalta
Julkaistu 17.01.2023 12:21(Päivitetty 17.01.2023 14:31)

MTV UUTISET - STT

Suomeen varastoidaan EU:n pelastus- ja lääkintämateriaalia kriisitilanteiden ja suuronnettomuuksien varalle, kertoi sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) tiedotustilaisuudessa. Varasto parantaa valmiutta erityisesti Pohjois-Euroopan ja Itämeren alueella.

Hankkeen arvo on 242 miljoonaa euroa, ja sitä rahoittaa Euroopan komissio.

Materiaalivarasto perustetaan kemiallisia, biologisia, säteily- ja ydinuhkia varten. Se sisältää henkilönsuojaimia, mittauslaitteita, lääkkeitä ja vasta-aineita. Niitä on pystyttävä lähettämään suuronnettomuus- tai kriisialueelle 12 tunnissa avustustarjouksen hyväksymisestä. Lisäksi materiaalia voidaan lähettää ennakoivasti vahvistamaan valmiutta, esimerkiksi ennen suuria massatapahtumia.

Ensimmäisten varastoitavien erien on tarkoitus olla hälytysvalmiudessa vuonna 2024.

Mikkosen mukaan varasto vahvistaa myös Suomen omaa kansallista valmiutta.

– Varaston materiaalille voi tulla tarvetta sotilaallisen voimankäytön ohella esimerkiksi terrori-iskujen, rajat ylittävän tartuntatautitilanteen tai ydin- ja kemikaalionnettomuuksien seurauksena, Mikkonen sanoi.

Ensimmäinen laatuaan

EU-komission Suomen edustuston päällikkö Maria Blässar kertoi tiedotustilaisuudessa, että vastaavia pelastus- ja lääkintämateriaalivarastoja tulee Euroopan alueelle neljä, mutta Suomeen perustettava varasto on ensimmäinen laatuaan. Hieman pienempi varasto ollaan perustamassa ainakin Puolaan.

Materiaalit varastoidaan Suomeen hajautetusti, mutta tarkemmat sijainnit ovat salaisia turvallisuussyistä.

Sisäministerin mukaan varautuminen suuriin uhkiin on tällä hetkellä tärkeämpää kuin koskaan.

–  Haluan painottaa, että Suomeen tai sen lähialueille ei kohdistu tällä hetkellä suoraa uhkaa, mutta meidän on varauduttava erilaisiin uhka- ja häiriötilanteisiin. Sen ovat näyttäneet viime vuosina etenkin koronapandemia ja Venäjän hyökkäys Ukrainaan, Mikkonen sanoi.

Varastoon useita rokotteita ja kymmeniä lääkeaineita

Sisäministeriö toteuttaa hankkeen yhteistyössä sosiaali- ja terveysministeriön (STM), Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL), Huoltovarmuuskeskuksen ja Säteilyturvakeskuksen kanssa. Hankkeen valmistelu aloitettiin sisäministeriössä vuonna 2020.

Hankkeessa määriteltyjen henkilösuojainten, mittauskaluston ja tukivälineistön hankinnasta sekä niiden varastoinnista, ylläpidosta ja kierrätyksestä hankkeen ajan vastaa Huoltovarmuuskeskus. Säteilyturvakeskus tukee Huoltovarmuuskeskusta säteilyn mittalaitteiden hankinnassa ja ylläpidossa.

Useat kemiallisten, biologisten, radiologisten ja ydinuhkien vaatimat lääkkeet ja vasta-aineet ovat harvinaisia, ja niihin joudutaan myös turvautumaan äärimmäisen harvoin.

THL:n osuus koko hankkeesta on noin 158 miljoonaa euroa, josta suurin osa muodostuu vasta-ainehankinnoista, kertoi THL:n Lääketukkukaupan johtaja Toni Relander tiedotustilaisuudessa.

–  Se käytännössä muodostuu suurin piirtein kuudesta rokotteesta ja 57 muusta lääkevalmisteesta. Tarkempi lääkekatalogi tulee tarkentumaan siinä vaiheessa, kun pääsemme eteenpäin hankintakokonaisuuksissa ja tiedetään, mikä on todellinen saatavuus kullekin lääkevalmistajalle.

Relanderin mukaan ensi vuoden kesänä noin puolet vasta-aineista olisi valmiina lähetettäväksi kriisialueelle 12 tunnin kuluessa.

Lisää aiheesta:

Suomeen sadoilla miljoonilla EU:n yhteisiä valmiusvarastojaSuomeen perustetaan salamyhkäinen EU-varasto – Huoltovarmuuskeskus paljastaa, mitä 240 miljoonan euron budjetilla hankitaanJopa Nato-yhteistyötä ehdotettu huoltovarmuuden parantamiseksi – varastoihin halutaan lisää muun muassa lääkkeitä, pienkomponentteja ja eläinlääkkeitäSuu- nenäsuojaimien päivittäinen tarve terveydenhuollossa on satoja tuhansia kappaleita – Tällaisiä suojavarusteita UPM auttaa hankkimaan SuomeenKiinasta ostetut yli kaksi miljoonaa hengityssuojainta ja maskia eivät sovellu sairaalakäyttöön – "Suojamateriaali ei ole eurooppalaisten standardien mukaista"Sanna Marinin hallitus: Suomi on varautunut koronavirukseen paremmin kuin moni EU-maa – tätä se käytännössä tarkoittaa
EduskuntaLait ja lainsäädäntöEurooppaTurvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskunta
  • ke15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa

  • ke14:19
    Politiikka

    Hallitukselle täpärä luottamus eduskunnan Palestiina-äänestyksessä

  • ma19:04
    Jussi Halla-aho

    Halla-aholta kyseltiin harvinaisia kysymyksiä: "Mikä on rakkauden merkitys?"

  • ma16:52
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo sairastui flunssaan ja kuumeeseen – keskustelutilaisuus Tampereella peruttu

  • 26.9.17:07
    Ben Zyskowicz

    IS: Ben Zyskowicz kommentoi vointiaan aivoinfarktin jälkeen