Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomeen kaavailtu epätyypillisen sodankäynnin keskus kiinnostaa – "Tärkeä rooli Nato-yhteistyössä"

Esa Pulkkinen Puolustusministerössä Helsingissä 12. helmikuuta 2015.
Esa Pulkkinen Puolustusministerössä Helsingissä 12. helmikuuta 2015. Lehtikuva
Julkaistu 11.02.2017 03:30

MTV UUTISET – STT

Suomeen todennäköisesti perustettava hybridiosaamiskeskus on hyödyllinen Suomelle paitsi tiedonsaannin kannalta myös poliittisesti, sanoo EU:n sotilasesikunnan päällikkö Esa Pulkkinen.

Hybridivaikuttaminen

Hybridivaikuttaminen nousi otsikoihin Venäjän miehitettyä Ukrainalle kuuluvan Krimin keväällä 2014. Kyse on epätyypillisistä sodankäynnin keinoista ja vaikuttamisesta, jota voivat olla esimerkiksi valheiden ja epävarmuuden lietsominen tai poliittinen ja taloudellinen painostus. 

Kybervaikuttaminen eli erilaiset verkkohyökkäykset ovat EU:ssa EU:n sotilasesikunnan päällikkö Esa Pulkkisen mukaan jokapäiväisiä. 

– On erilaisia keinoja, joilla pyritään rikkomaan EU:n yhtenäisyyttä ja tuomaan EU esiin kielteisessä valossa. Se on se pelko, että EU:n yhtenäisyyttä tullaan koettelemaan. 

Tähän mennessä kymmenkunta maata sekä EU:n ja Naton edustajat ovat ilmaisseet vähintään alustavan tukensa keskuksen perustamiselle. Keskus ei olisi yksin EU:n tai Naton toimielin, vaan se voisi palvella molempia.

Pulkkisen mielestä keskuksen perustaminen on poliittisesti merkittävää, koska hybridivaikuttamisen torjuminen on yksi osa-alueista, joilla EU ja Nato tiivistävät yhteistyötään.

– EU tuo resilienssin (sietokyky) ja Nato kovan osaamisen, joissakin hybridiskenaarioissa. Hybridiosaamiskeskus näyttelee tässä yhteistyössä todella tärkeää roolia. 

Baltian maissa on vastaavanlaisia eri osa-alueisiin keskittyneitä osaamiskeskuksia, joiden verkostoon hybridiosaamiskeskus istuisi. Virossa on kyberpuolustuksen osaamiskeskus, Latviassa strategisen viestinnän ja Liettuassa energiaturvallisuuden keskus.

– Naton osaamiskeskukset Baltian maissa tarjoavat hyvän verkoston, Pulkkinen sanoo.

Nato ja Euroopan unioni sopivat yhteistyön tiivistämisestä useilla osa-alueilla viime kesän huippukokouksessa. Poliittisessa julistuksessa mainitaan muun muassa, että EU ja Nato voisivat järjestää yhteisiä hybridiharjoituksia, vaihtaa tietoa ja käydä läpi toimintamallejaan.

2:06Suomeen hybridiosaamiskeskus –"Hybridiuhkiin vastaaminen aivan keskeistä"

1:42Hybridisota asettaa uusia vaatimuksia Suomelle

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Tällaista puolustusta Eurooppa suunnittelee ilman Yhdysvaltoja: Yhteiset ilmavoimat PohjoismaihinWSJ: Länsi pimittää tietoa Venäjän sabotoinneistaNiinistö kaasuputken sabotaasiväitteistä: "Ollaan tilanteessa, jossa en vastaa jos-alkuisiin kysymyksiin"Sotatieteiden tohtori Naton tuesta Ukrainalle: "Tässä on mahdollisuus ottaa johtava rooli"Hybridiosaamiskeskuksen tutkimusjohtaja: Krimin valtaus herätti länsimaatSoini: Hybridiuhissa meitä vastaan käytetään yhteiskuntiemme parhaita piirteitä

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:22
    Joulu

    BBC ylistää: "Kukaan ei pysty parempaan jouluun, kuin suomalaiset"

  • Eilen23:18
    Rauhanturvaajat

    MTV Uutiset kävi rauhanturvaajien joulutulilla: Rauhoittavia sanoja rauhattomassa maailmassa

  • Eilen21:48
    Sari Essayah

    Kansanedustaja kuumeni Adlercreutzin uskontoselvityksestä: "Onko hyvän joulun toivotuskin jo liian toksista?"

  • Eilen20:55
    Sähköautot

    Tällä ominaisuudella varmistat sähköauton pikalatautumisen joulukohmeessa

  • Eilen19:45
    Rasismi

    Asiantuntija japanilaisten ajatuksista silmienvääntelyyn: "Tällaisiako suomalaiset ovat?"