Suomeen tulee uusi katutyyppi, jossa pyöräilijä on kuningas – autollakin sitä saa ajaa, kunhan tietää mitä tekee
Kesäkuun alussa voimaan astuvan uuden tieliikennelain myötä Suomeen saadaan uusi katutyyppi.
Pyöräkatu on katu, jossa saa ajaa autolla, mutta autoilijoiden on annettava pyöräilijöille esteetön kulku. Pyöräkadun alkaminen ja päättyminen on ilmoitettu liikennemerkeillä.
Pyöräkadulle ei ole laissa määritelty tiettyä nopeusrajoitusta, kuten piha- tai kävelykadulle, vaan nopeusrajoitus osoitetaan erillisin liikennemerkein. Suunnitteluohjeistuksen mukaan rajoituksen tulisi olla enintään 30 kilometriä tunnissa.
– Olennaista on sovittaa ajonopeus pyöräilyn mukaiseksi – tietenkin nopeusrajoituksen sallimissa rajoissa, Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen huomauttaa.
Pyöräkadulla pysäköinti
Pääsääntöisesti ajoneuvon saa pyöräkadulla pysäköidä ainoastaan merkitylle pysäköintipaikalle. Poikkeuksena polkupyörät ja mopot, jotka saa pysäköidä myös jalkakäytävälle, mikäli se ei haittaa jalkakäytävällä kulkemista.
Vammaisen pysäköintiluvalla varustetun ajoneuvon saa puolestaan pysäköidä pyöräkadun ajoradalla muuallekin kuin pysäköintipaikalle, kunhan pysäköinnistä ei aiheudu kohtuutonta haittaa.
Pyöräkadun päättymisestä kertova merkki ei sisällä samanlaista väistämisvelvollisuutta kuin pihakadun ja kävelykadun päättymisestä kertovat merkit.
– Väistämisvelvollisuus määräytyy tavalliseen tapaan liikennevalon tai liikennemerkin mukaisesti ja jos näitä ei ole, on kyseessä tasa-arvoinen risteys, Vesalainen alleviivaa.
Autoliitto muistuttaa, että pyöräkatu on katutyyppinä uusi eikä siihen liittyvistä liikennesäännöistä ole vielä oikeuskäytäntöä.
Lähde: Autoliitto
Uusimmat
-
23:54
Jukka Jalonen paljasti Kari Jalosen maukkaat sanat pelin jälkeen – Leijonat-luotsilta tiukka murjaisu Tshekistä
-
23:50
Teksasilaisessa peruskoulussa ampuminen – ainakin 15 kuollut
-
23:39
Leijonien upeassa osumassa tiivistyi kiekkoromanttinen Tappara–Ilves-yhteistyö – Toni Rajala myhäili: "Oli kyllä hieno syöttö!"
-
23:12
Uskomaton lukema! Leijonien Jussi Olkinuoran taso tiivistyy käsittämättömän kovaan faktaan – "En lähde valehtelemaan"
-
23:12
Unkari kertoi julistavansa hätätilan Ukrainan sodan vuoksi
-
23:11
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:53
Leijonat päätti lohkovaiheen hienolla tavalla – "Ei paljon tyytyväisempi voisi olla"
-
22:43
Leijonat teki MM-kisojen historiaa!
-
22:36
Suomi marssi komeasti lohkovoittoon – näin Tshekki ottelu eteni
-
22:33
Tässä Leijonien MM-puolivälierän vastustaja ja aikataulu – Suomelta häikäisevä näytös Tshekkiä vastaan!
-
22:33
Kommentti: Leijonien MM-kotikisamatkassa on yksi hämmästyttävä piirre – Tshekki-peli tarjosi vastustajille pelottavaa viestiä
-
21:24
Venäjä vallannut kolme kaupunkia Donetskissa, Mariupolista löydetty 200 ruumista – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
21:15
Lasse Kukkoselta täyslaidallinen Kari Jalosen Tshekin touhuille – "Aivan törkeätä, farssi!"
-
21:15
Perheenisä nosti veitsen ilmaan ja uhkasi tappaa vaimonsa – alaikäiset lapset tulivat väliin, yksi otti aseen pois
-
21:02
Tampereelle avautuu maailman ensimmäinen sairaalahuvipuisto
-
21:00
Juuri avioituneen Kourtney Kardashianin nimi vaihtui sosiaalisessa mediassa
-
20:57
Nuorukainen kaahasi pyörätiellä lähes kahtasataa – matka tyssäsi tylysti puuhun
-
20:55
Katsokaa tätä myllytystä! Sakari Manninen tuplasi Leijonien johdon huippuottelussa
-
20:51
Ukrainan vilja halutaan saada liikkeelle – ministeri Kurvinen: Ostamista helpottavia päätöksiä tulossa lähipäivinä
-
20:40
Apinarokkoa on nyt ainakin 20 maassa Afrikan ulkopuolella – lähes kaikki tartuntatapaukset suhteellisen lieviä
-
Lataa lisää