Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomeen suunnistuksen MM-kultaa – viranomaisten asettama kielto muutti kisaohjelmaa dramaattisesti

Elisa Mattila voitti suunnistuksen alle 20-vuotiaiden MM-kultaa Portugalissa. Kuvituskuva.
Elisa Mattila voitti suunnistuksen alle 20-vuotiaiden MM-kultaa Portugalissa. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 11.07.2022 18:04

MTV URHEILU – STT

Lahden Suunnistajia edustava Elisa Mattila on voittanut suunnistuksen nuorten maailmanmestaruuden Portugalissa. Mattila oli ykkönen alle 20-vuotiaiden henkilökohtaisessa sprintissä Aguiar da Beirassa.

Mattila voitti kultaa 13 sekunnin erolla Sveitsin Lilly Graberiin. Tshekin Anna Karlova otti pronssia 19 sekuntia Mattilasta.  

Mattila on tunnettu fyysisesti vahvana suunnistajana. Hän kertoi yllättyneensä voitosta, sillä suorituksen aikana hän tunsi, ettei rata ole täysin hänen vahvuusalueilleen sopiva.  

–  Virheitä en tehnyt kuin korkeintaan parilla reitinvalinnalla. Rata oli kuitenkin intensiivinen, ja karttaa piti lukea koko ajan. Tuntui, ettei täällä voi pitää vauhtia ollenkaan. Maalissa ajattelin, että pääsen ehkä kymmenen parhaan joukkoon, mutta sama ratahan se oli kaikille. Lisäksi radan lopussa alkoi kyllä tuntua, että onhan tämä ollut fyysisestikin rankka kilpailu, Mattila kertoi Suunnistusliiton tiedotteessa.

Mattilalla on kokemusta kovista sprinttikisoista, sillä toukokuussa hän kilpaili aikuisten maailmancupissa Ruotsissa.

–  Maailmancupin kisat otin enemmänkin harjoituksena ja kokemuksena tulevaisuuden varalle. Nämä kisat ovat olleet tämän kauden tärkein tavoite, Mattila sanoi. 

Muut nuoret suomalaisnaiset täydensivät Mattilan menestystä. Hanne Hilo suunnisti neljänneksi samalla ajalla Norjan Pia Young Vikin kanssa. Eroa pronssimitaliin jäi vain neljä sekuntia. Eeva-Liina Ojanaho oli kymmenes minuutin Mattilan takana.  

Miesten sprintin nuorten maailmanmestaruuden voitti ylivoimaisesti Ruotsin Axel Elmblad. Touko Seppä oli mukana mitalitaistossa, mutta lopulta Sepän sijoitus oli  kahdeksas 16 sekuntia pronssista.   

Metsässä liikkuminen kiellettiin

Nuorten MM-kilpailujen ohjelma koki dramaattisen muutoksen vain päivä ennen kisojen alkua, sillä Portugalin viranomaiset kielsivät kaikenlaisen metsissä liikkumisen metsäpalovaaran takia. Näin ollen kisojen kaikki metsämatkat saattavat peruuntua. 

Keskiviikkona on ohjelmassa sekajoukkueilla suunnistettava sprinttiviesti, jota kilpaillaan normaalisti vain aikuisten arvokilpailuissa ja maailmancupissa.  

Urheilu

Lisää aiheesta:

MM-kultaa Suomeen – "Oli yllätys"Suomalaistähti kyynelehti – päättyikö juuri uran viimeinen henkilökohtainen MM-kilpailu?Tyrmäävä saldo: ruotsalaistähti juhlii 22. MM-kultaa – Suomen riveissä yllätysMiika Kirmulalta hieno MM-kisasuoritus – ennustus meni täysin metsäänSuomi nappasi MM-kultaa kasvavassa lajissaEM-kultaa Suomeen! Tuore mestari yllättyi täysin: "En voi uskoa, että voitin"

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 21:05
    Jääkiekko

    Leo Komarov pelti paljaana – pikavisiitti päättyi riehakkaasti

  • 20:50
    U20 MM-kisat

    Nuoret Leijonat: Kammomenetys Kanada-koitokseen

  • 19:44
    Liiga

    Tulikuuma Ilves: Pelaajakiinnitys

  • 19:12
    Milano-Cortina 2026

    Tässä on Kanadan hirmunippu olympialaisiin – kultapoika ulkona!

  • 18:49
    La Liga

    Kylian Mbappe on loukkaantunut