Kuopion MM-kisojen naisten lähdössä todistettiin Ruotsin kolmoisvoittoa. Tove Alexandersson otti jälleen mestaruuden.
Suomalaissuunnistajat Marika Teini, Ida Haapala ja Venla Harju jakoivat vuolaat kiitoksensa Kuopion Neulamäkeen saapuneelle MM-kisojen kotiyleisölle, mutta kannustus ei riittänyt siivittämään sinivalkoisia värejä mitaleille naisten keskimatkan finaalissa.
Suomalaiset suunnistivat pistesijoja, kun Ruotsin naiset juhlivat kolmoisvoittoa. Suomalaisittain parhaan sijoituksen nappasi hieman yllättäen Teini, jonka vauhti riitti seitsemänneksi. Haapala oli maalissa yhdeksäs, ennakkoon kovin suomalaistykki Harju taipui 11. sijalle.
Lue myös: Miika Kirmulalta hieno MM-kisasuoritus – ennustus meni täysin metsään
Erot kasvoivat naisten 4 900 metrin matkalla suuriksi, sillä suomalaisten ero voiton ottaneeseen Ruotsin Tove Alexanderssoniin oli yli neljä minuuttia. Lajiaan ylivoimaisesti hallitsevalle Alexanderssonille maailmanmestaruus oli jo uran 22:s.
Teini kommentoi maalissa suoritustaan itsekriittisesti, sillä hän joutui päästämään hopeaa ottaneen Sanna Fastin edelleen matkan varrella. Se ei ollut kuitenkaan suomalaisen koko kuva.
– Suunnistuksellisesti meni ihan ok, mutta vauhti oli selkeästi sysihuonoa. Sieltä tultiin takaa ohi, enkä edes pysynyt mukana. Oli kyllä tahmeaa, Teini viittasi Fastiin.