Suomalaistuottaja Maija Anttila työstää parhaillaan off-Broadway-näytelmää alan huippujen kanssa ja haaveilee sen tuomisesta myös Suomeen.
New Yorkin Broadway on maailmankuulu teatteritaiteen mekka. Broadwaylla nähdään budjeteiltaan suurimmat ja näyttävimmät musikaalit ja teatterit ja alueella työskentelevät alan kirkkaimmat tähdet.
Off-Broadway-tuotannoiksi kutsutaan näytelmiä, jotka sijaitsevat kivenheiton päässä Broadwaylta. Siellä suomalaistuottaja Maija Anttila ja yhdysvaltalainen näyttelijä-käsikirjoittaja Dep Kirkland työstävät parhaillaan Ms. Trial -näytelmää. Kirkland tunnetaan muun muassa Law & Order -sarjasta sekä tuoreesta, vuoden 2017 Twin Peaks -sarjasta.
– Tällä hetkellä etsimme teattereita, joista pidämme ja lyömme lukkoon budjetteja, Kirkland kertoo MTV.fin haastattelussa.
Tuotannossa on mukana myös tuottaja Daryl Roth, joka on Broadwaylla legenda. Hän on voittanut peräti 10 Tony-palkintoa.
Lisäksi yhteistyökumppaneista löytyy Barden & Schnee Casting -agentuuri, jonka listoilta löytyy A-listan tähtiä. Kyseessä on yksi Hollywoodin kuumimmista agentuureista. Yritys on miehittänyt lukuisia Oscar-palkittuja elokuvia ja esimerkiksi Jennifer Lawrence pomppasi suuren yleisön tietoisuuteen sen listoilta.




