Top Dog -sarjaa tähdittävä ruotsalaisnäyttelijä Alexej Manvelov ylistää näyttelijä Jessica Grabowskin roolisuoritusta sarjassa, jonka kuvaukset olivat erityisen haastavat. Rooli oli Manveloville itselleen todellinen unelmien täyttymys.
Ruotsalaisnäyttelijä Alexej Manvelov, 38, tähdittää uutta Top Dog -draamasarjaa, joka perustuu ruotsalaisdekkaristi Jens Lapiduksen menestystrilogiaan. Näyttelijä kuvailee MTV Uutisille, että kahdeksanosainen sarja on "hahmovetoinen draama-trilleri", joka kertoo kahden hyvin erilaisen maailman ja menneisyyden sekoittumisesta toisiinsa kidnappaustapauksen yhteydessä.
Sarjan päähenkilöt ovat nimenomaan kahdesta hyvin erilaisesta taustasta tulevat yritysjuristi Emily Jansson (Josefin Asplund) ja entinen rikollinen Teddy Maksumic, jota Manvelov tulkitsee. Näyttelijä kertoo roolihahmonsa pyrkivän rehelliseen elämään ilman rikoksia istuttuaan kymmenen vuotta vankilassa.
– Hän saa myös selville syyn, jonka takia hänen erityisesti kannattaisi pysytellä kaidalla polulla. Hän yrittää tehdä niin, mutta tietysti olosuhteet vaikuttavat siihen, että hänen on tehtävä asian suhteen vaikeita päätöksiä. Yleisö saa seurata hänen matkaansa ja nähdä, onnistuuko hän vai ei, Manvelov kertoo.
Näyttelijälle itselleen rooli oli tärkeä, jopa unelmien täyttymys. Manvelov kertoo fanittaneensa Lapiduksen teoksia siitä lähtien, kun Rahalla saa -kirja ilmestyi vuonna 2006. Tuohon Manvelov oli itse uransa alussa oleva näyttelijä ja hän pyrki myös innokkaana kirjaan perustuvaan elokuvaan koe-esiintymisen kautta.
LUE MYÖS: The Crown -fanit häkeltyivät: Prinsessa Dianan roolissa nähdään yli 190-senttinen Elizabeth Debicki – "Ainoa kysymys on…"
Roolia ei kuitenkaan tuolloin nuorelle näyttelijälle suotu. Noista ajoista lähtien Manvelov on kuitenkin halunnut palavasti olla osa Lapiduksen kirjojen maailmaa.

