Suomeen on Venäjän hyökkäyksen jälkeen paennut Ukrainasta yli 31 500 ihmistä, joista suurin osa on naisia ja lapsia. Monet saapuneista tarvitsevat apua arjessa selviämiseen. Tilanne on erityisen hankala kesällä, jolloin koululaiset ovat kesälomalla ja moni apua tarjonnut taho viettää kesälomaa.
Suomenoja Ukraine Aid auttaa Ukrainasta paenneita Espoossa. Kuukausi sitten avatulla avustuskeskuksella on ollut kysyntää. Ensimmäisenä päivänä avun tarvitsijoita oli lähes kuusi sataa, ja senkin jälkeen kävijöitä on ollut päivittäin keskimäärin kolmesta neljään sataa.
Suomenoja Ukraine Aid lähti kolmen yksityishenkilön halusta tehdä jotain konkreettista ukrainalaisten hyväksi. Ira Hammermann, Ritva-Liisa Luomaranta ja Tatyana Pitchulina yhdistivät voimansa avustuskeskuksen perustamiseksi.
– Hyvin nopeasti tulimme siihen tulokseen, että yritämme yhdistää oman osaamisemme, ja lähdemme vetämään tätä avustuskeskusta, Hammermann kertoo.
Avustuskeskuksessa työskentelee useita kymmeniä vapaaehtoisia ja määrä kasvaa jatkuvasti. Moni vapaaehtoinen on itsekin paennut sotaa Suomeen. Hammermann on ollut vaikuttunut Ukrainasta paenneiden vapaaehtoisten positiivisesta asenteesta monien traumaattisista kokemuksista huolimatta.
– Vieraaseen maahan ja kulttuurin tuleminen ja sieltä oman paikan löytäminen on vaikeaa. Useimmilla on myös perhettä ja sukua edelleen Ukrainassa, ja sota jatkuu.
Tila löytyi kauppakeskus Merituulesta, kun Kesko antoi tyhjän 500 neliön tilan ilmaiseksi avustuskeskuksen käyttöön. Avustuskeskus toimii tilassa läpi kesän syyskuun loppuun saakka.

