Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisnyrkkeilijä raivoaa titteliottelustaan: "Kehätuomari pelasi voiton kotikehän miehelle"

Jussi Koivula toukokuussa Turussa.
Jussi Koivula toukokuussa Turussa.
Julkaistu 13.11.2017 22:23
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Suomalaisnyrkkeilijä Jussi Koivula kärsi lauantaina tappion Samuel Vargasille WBA-liiton Pohjois-Amerikan välisarjan mestaruusottelussa Kanadan Bramptonissa. Titteliä puolustanut kanadalais-kolumbialainen Vargas julistettiin voittajaksi hajaäänituomiolla 97–90, 93–94, 95–92, ja Koivula syyttää tästä kehätuomaria.

– Olosuhteisiin nähden olen aika tyytyväinen omaan otteluun – olisin mielestäni ansainnut Vargasista voiton. Ilman kehätuomarin varoituksia olisin voinut olla voittaja. Kehätuomari pelasi voiton mielestäni kotikehän miehelle, Koivula lataa Facebookissa.

177-senttinen tamperelaisiskijä antaa perustelut:

– Ensimmäinen varoitus kun tuli, Vargas saattoi oikeasti lentää lattiaan, kun riuhtaisin. Mutta seuraavat kerrat kun hän sitoi ja vähän riuhtaisin, niin hän heittäytyi maahan ja sai mulle kalastettua varoituksen! Olinkin pettynyt maailmankuulun kehätuomarin toimintaan, ettei hän nähnyt tällaista! Ja puuttunut asiaan. Olisi pitänyt pitää pää kylmänä ja pysyä rauhallisena, mutta tällaista kamppailu-urheilu välillä on, Koivula sanoo.

33-vuotiaan Koivulan mukaan ottelu oli tasainen, mutta hän sai itse "enemmän kovia, selviä osumia päähän".

– Tasaisen taistelun erotti se koko matsin ajan, että minä löin päähän ne ‭selkeät, vahingoittavat, kovat ja painavat osumat. Vargas oli lyönneistäni paikoin vahingoittunut. 

Koivulan mukaan myös paikalla olleet nyrkkeilyvaikuttajat ja promoottorit pitivät suomalaista ottelun voittajana. 


– Näin ollen he haluaisivat nähdä minua uudestaan rapakon takana. Joten jäädään (manageri) Pekka Mäen kanssa odottamaan häviöstä huolimatta, minkälaisia ovia tää reissu mahdollisesti avaa. 

– Vargasin tiimi oli helpottunut ottelun lopputulokseen, mutta kaikista näki sen, että tiesivät mikä ratkaisi voiton hänelle, Koivula niputtaa.

Koivula on nyt voittanut ammattilaisurallaan 23 ottelua, hävinnyt viidesti ja otellut yhden ratkaisemattoman matsin.


Lisää aiheesta:

Hirmuisen nukuttajan tilastoon tahra – superottelun ratkaisu nostatti raivon: "Vastenmielistä"Nyrkkeilyssä uusi kiistaton mestari! Yleisö buuasi villisti sokkitappioon taipuneelle entiselle mestarille: "Minä voitin tämän ottelun"Amin Asikainen yllättyi Robert Heleniuksen vastustajan toiminnasta – kommentoi suoraan likaista temppuaNyt kuohuu! Oma manageri lyttäsi EM-finaalin hävinneen suomalaisen – nyrkkeilijältä raju vastaisku: "En hyväksy paskaa"UFC-mellakka kuvotti Teemu Packalénia – suomalaistähdeltä tiukka ehdotus Nurmagomedovin ja McGregorin rankaisemiseksiHämmentyneeltä Tatlilta suorat sanat EM-ottelun tuomaripäätöksestä: "Täysi katastrofi"
UrheiluNyrkkeily

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 21:30
    Liiga

    Vaaratilanne jäähyaitiossa – JYP-hyökkääjä kilahti: "Herranjumala!"

  • 21:10
    Liiga

    Tulikuuman JYPin taika murtui! HIFK osui lokakuussakin vieraissa

  • 19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 19:18
    Sulkapallo

    Suomalaissensaatio muhii Saksassa

  • 18:40
    Liiga

    SM-liigan kulisseissa valtava myrsky – näin reagoi SaiPa