Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiskonkari koki NHL:n karuuden 33-vuotiaana – "Se tulee shokkina"

Valtteri Filppula
Valtteri Filppula Lehtikuva
Julkaistu 26.04.2017 06:00
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

Valtteri Filppula koki 12:nnella NHL-kaudella sen karun hetken, jonka niin moni pelaaja on kohdannut: oma seura kauppaa hänet kesken pelien muualle.

Filppula pelasi syksystä 2005 lähtien kahdeksan kautta Detroit Red Wingissä. Mukaan tarttui Stanley Cup -voitto. Kesällä 2013 hän teki viisivuotisen sopimuksen Tampa Bay Lightningin kanssa. Maaliskuun ensimmäisenä päivänä laukut pakattiin ja matka vei Philadelphiaan.

– Kun se tapahtuu, se tulee shokkina. Minulla oli muutama päivä aikaisemmin tieto, että todennäköisesti lähden johonkin, niin pystyin pikkuisen paremmin valmistautumaan, Filppula avasi MTV Sportille.

– Kun se soitto tulee, ei siinä hirveän kauaa mene, muutaman tunnin päästä olin jo menossa koneella Philadelphiaan. Siinä mielessä kaikki tapahtuu aika nopeasti, mikä on ihan hyväkin, niin ei jää liikaa miettimään, hän jatkoi.

Niin, miettimään. Kun pelaaja tajuaa, että seura aikoo pistää nimet paperiin ja lähettää hänet muualle, takaraivossa kolottaa väistämättä kysymyksiä. Olenko epäonnistunut?

– Totta kai. Sitähän se osaksi on, ehkä siihen sisältyy muitakin asioita, mutta, kun joukkue, missä olet on valmis luopumaan sinusta, siinä tulee mieleen kaikennäköisiä tunteita, Filppula myöntää.

– Toisaalta siinä on se toinen jengi, johon menet ja he odottavat innolla. Se on se positiivinen puoli. Ei sitä siinä ehdi niin kauheasti miettiä, minullakin oli seuraavana päivänä peli, hän muistuttaa.

Tampan kanssa tehdystä sopimuksesta on jäljellä vielä vuosi, joten Filppula matkaa kesän jälkeen takaisin Philadelphiaan. Nyt hän tekee kaikkensa, jotta Suomi menestyy MM-kisoissa ja omaan palkintolaariin tulee ensimmäinen MM-mitali.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Sakari Manninen liittyi Leijoniin, vaikka hänen NHL-seuransa pelit jatkuvat – "Sanoin, että en jää"Petri Kontiola koki Leijonissa niin pahan pettymyksen, ettei halua edes puhua aiheesta – nyt hän aloittaa uransa viimeisen rypistyksenLeijonista pudonnut Petrus Palmu paljasti, mitä aikoo kotiin päästyään tehdä: "Niin paljon polttelee"Leijonat sai kaksinkertaisen Stanley Cup -voittajan kisoihin – Olli Määttä avaa ratkaisunsa taustan: "Ei tiedä, tuleeko enää ollenkaan saumaa"Eeli Tolvaselta suoraa puhetta: Nuorten MM-turnaus voittaa AHL-olot – "Ei se siellä mitään herkkua ole"Ortiolla iso pulma MM-turnauksen suhteen
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 12:55
    SHL

    Suomalaispuolustajalla karu SHL-debyytti – pelikielto napsahti heti

  • 10:38
    NHL

    Päävalmentaja huomasi Suomen NHL-lupauksessa merkittävän muutoksen – haltioitui näkemästään: "Odotan innolla"

  • 06:55
    Liiga

    Olli Jokinen joutuu myöntämään kiistanalaisen piirteen HIFK:sta – "Erittäin kapea"

  • Eilen21:51
    Liiga

    SM-liigaseuralle kauhunhetkiä

  • Eilen21:35
    Liiga

    SaiPan kannattajilla huimat bileet